Zástupca ruského ministra priemyslu kritizuje proces ťažby bitcoinov

od Simona

Ruské spoločnosti na ťažbu kryptomien spotrebujú viac energie ako celý poľnohospodársky priemysel, hovorí zástupca ministra priemyslu Vasilij Shpak.

NEWSLETTER okrypte.sk

Zástupca ministra Vasilij Shpak kritizuje ťažbu

Podľa ruského ministerstva priemyslu spotrebujú kryptomenové datacentrá viac ako 2 % celkovej elektriny v krajine. Úradníci poznamenávajú, že je to viac ako v niektorých sektoroch „starej“ ekonomiky, ako je poľnohospodárstvo.

V nedávnom prejave Vasilij Shpak, zástupca vedúceho ruského ministerstva priemyslu, pripomenul, že trh s ťažbou kryptomien je teraz „šedou zónou“ ekonomiky, pretože nie je zdaňovaný ani regulovaný úradmi. Skonštatoval, že ak sa to nezmení, začne to generovať nejaké problémy.

„Naša pozícia je tu úplne jasná, ťažbu treba regulovať a integrovať do sektora priemyselnej činnosti,“ povedal.

Napriek predpovediam niektorých odborníkov, že ťažba kryptomien môže v blízkej budúcnosti spotrebovať menej elektriny, Shpak nesúhlasí. Podľa odhadov jeho ministerstva dnes tento sektor v Rusku spotrebuje viac ako 2 % energie.

Je to viac ako sektor poľnohospodárstva, čo je pre krajinu veľmi dôležité. Orná pôda pokrýva až 7 % jej územia. Ruská poľnohospodárska pôda umožňuje Moskve generovať viac ako 10 % celkového svetového exportu obilia a 23 % svetového exportu pšenice.

Stojí za zmienku, že Rusko je dnes popredným hráčom na trhu s ťažbou kryptomien. Štúdia Cambridgeského centra pre alternatívne financie odhaduje, že krajina je zodpovedná za viac ako 11 % celosvetového hashrate. Na prvom mieste sú Spojené štáty a za nimi Kazachstan.

ťažba kryptomien

Vladimir Putin sa zaujíma o ťažbu kryptomien

Čo je však podstatné, o ťažbu má záujem aj samotný ruský prezident Vladimir Putin. Pred pár mesiacmi povedal, že rozvoj tohto trhu by mohol byť pre jeho národ prínosom. Dodal, že Rusko má v tejto oblasti určité „konkurenčné výhody“.

„Mám na mysli prebytok elektriny a dobre vyškolený personál dostupný v krajine,“ vysvetlil.

Vysoko hodnotili ťažbu kryptomien aj Ministerstvo hospodárskeho rozvoja, Ministerstvo energetiky a Štátna duma. Minulý rok trvali na tom, že sa to stane plne legalizovaným podnikom. Úradníci sa domnievajú, že s baníkmi bitcoinov by sa malo zaobchádzať ako s podnikateľmi.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár