USA zavádzajú daň zo stakingu

Nad odvetvím kryptomien v Spojených štátoch sa zbiehajú ďalšie čierne mraky. Ťažiari BTC sa nedávno dokázali vyhnúť vysokej dani z elektriny používanej na ťažbu kryptomien, ale zákonodarcovia si opäť vzali na mušku digitálne aktíva.

od Martin Tkáč

Namiesto Proof-of-Work sa teraz americké ministerstvo financií zameralo na Proof-of-Stake a má v úmysle zdaniť staking. Keďže v pozadí sa črtá potreba zaplátať rozpočtovú dieru, počet daní a odvodov by mohol byť ešte vyšší.

Ministerstvo financií USA opäť na stope kryptomenám

Daňový úrad (IRS) zverejnil 31. júla oznámenie o novom zdaňovaní v súvislosti s odvetvím kryptomien. Odmena za to, že ste validátorom siete vo forme stakingu, má byť odteraz zdaniteľná. Podľa IRS sa zisk zo stakingu bude považovať za hrubý príjem za daný rok.

Nová povinnosť sa bude týkať tak priamej účasti na zabezpečovaní siete Proof-of-Stake, ako aj pri stakingu kryptomien prostredníctvom kryptomenovej burzy. Nové rozhodnutie obsahuje ustanovenie, že reálna hodnota zisku z kryptomien (staking) sa musí uviesť v ročnom výkaze ziskov a strát za dané obdobie.

Táto zmena predpisov je pre odvetvie kryptomien šokom, pretože doteraz sa v predpisoch IRS o stakingu nehovorilo. Podľa Ryana Selkisa, zakladateľa spoločnosti Messari, americké ministerstvo financií vníma staking kryptomien ako formu dividendy vyplácanej z akcií.

BTC

Chystajú sa USA zaplátať rozpočtovú dieru ďalšími daňami z kryptomien?

Zaujímavé je, že nové nariadenie IRS prichádza necelé štyri mesiace po kľúčovej aktualizácii siete Ethereum, ktorá už takmer rok funguje na algoritme Proof-of-Stake. Aktualizácia Hard fork Shapell umožnila validátorom vyplácať staked ETH, ktoré boli dovtedy uzamknuté v poole Beacon Chain. Vláda sa zrejme rozhodla profitovať zo stále rastúcej druhej kryptomeny.

Stojí za zmienku, že to nie je prvýkrát, čo sa administratíva Joea Bidena snaží maximalizovať príjmy z odvetvia kryptomien. V marci tohto roku bol prijatý návrh na zdvojnásobenie daní pre investorov do kryptomien. Nové pravidlá by nadobudli účinnosť od budúceho roka. Stojí za zmienku, že kroky vlády USA a prezidenta týkajúce sa odvetvia kryptomien majú jeden konkrétny cieľ. Rozpočtová diera USA v súčasnosti predstavuje 3 bilióny USD a je potrebné ju čo najskôr zaplátať.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár