Spojené kráľovstvo zatvorilo viac ako 20 bitcoinmatov

Britský úrad pre finančný dohľad, Financial Conduct Authority (FCA), skontroloval od začiatku tohto roka až 36 bitcoinmatov. Nariadil zatvorenie 26 z nich.

od Martin Tkáč

Britskí predstavitelia zatvorili bitcoinmaty

FCA vydal 14. februára ultimátum všetkým prevádzkovateľom bitcoinmatov v Spojenom kráľovstve. Musia dodržiavať predpisy, inak nebudú môcť v krajine pôsobiť. Po tomto varovaní úradníci z FCA a ďalších orgánov činných v trestnom konaní skontrolovali 36 „bitomatov“.

„Bitomaty s kryptomenami fungujúce bez registrácie FCA sú nezákonné. Opatrenia, ktoré sme podnikli za posledných niekoľko mesiacov, a naša širšia práca ukazujú, že budeme konať, aby sme zastavili nezákonnú činnosť,“

informoval FCA.

Steve Smart, výkonný riaditeľ presadzovania práva a dohľadu nad trhom v FCA, uviedol, že „ak používate bitomat na kryptomeny v Spojenom kráľovstve, používate stroj, ktorý funguje nelegálne a mohli by ste prevádzať svoje peniaze zločincom“. Dodal, že takéto zariadenia „nie sú chránené“.

V dôsledku nedávnych akcií muselo prestať fungovať 26 bitomatov.

Bitcoin
Operácie vo Veľkej Británii

Pripomeňme, že všetky kryptomenové burzy a bitcoinmaty v Spojenom kráľovstve musia byť registrované u FCA. Musia tiež dodržiavať zákony Spojeného kráľovstva o praní špinavých peňazí.

To všetko má svoje opodstatnenie, pretože na trhu s kryptomenami stále pôsobí veľké množstvo podvodníkov. Preto je také dôležité využívať licencované a zabezpečené spoločnosti.

Policajné oddelenie Clive zverejnilo 8. júla správu, v ktorej podrobne uvádza, ako podvodník s kryptomenami oklamal nič netušiacu obeť. Zločinec vystupoval ako zástupca orgánov činných v trestnom konaní a podarilo sa mu ukradnúť až 6 000 USD v kryptomenách od obete (transakcie boli uskutočnené pomocou bitcoinmatu), pričom sa jej vyhrážal zatykačom.

Podvodníci však využívajú nielen strach a vydávajú sa za strážcov zákona. Ešte častejšie sa snažia získať si dôveru investorov a ukradnúť ich úspory. Bolo to aj pri metóde porážke ošípaných. V rámci nej sa zločinci rozprávali s obeťami pomocou Tinderu alebo LinkedIn. Získali si ich dôveru a ponúkli pomoc pri investovaní do kryptomien. Ukázali, ako sa množia malé sumy a keď daný nešťastník vložil na burzu veľkú sumu, zmizli aj s peniazmi.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár