FBI varuje pred novou metódou podvodníkov na takzvanú porážku ošípaných

Americké úrady varujú pred rastúcim rozsahom podvodov na trhu s kryptomenami, bežne známymi ako „porážka ošípaných“.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Zabíjanie ošípaných a kryptomeny

Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vysvetlil pôvod hovorového názvu. Ide o „spôsob, akým podvodníci kŕmia svoje obete prísľubmi bohatstva predtým, ako im zoberú všetky peniaze“.

Ako názorne dodal dôstojník pre verejné informácie z Lakewood John Romero, termín „v podstate odkazuje na farmára vykrmujúceho prasa pred zabitím“.

Policajt vysvetlil, že všetko začína sociálnymi sieťami alebo zoznamkami. Zločinci využívajú najmä Linkedin a Tinder. Tam nájdu a presvedčia svoju obeť, aby im darovala nejaké finančné prostriedky. Potom peniaze umiestnia na kryptomenovú peňaženku. Obeti tiež ukazujú, že digitálne meny získavajú na hodnote, čo spôsobuje, že vkladajú na svoj účet viac peňazí. Potom podvodník zmizne s množstvom kryptomien.

Podľa jednej z osôb, ktoré sa stali obeťou zločincov, dokázala spočiatku bez problémov vykonať niekoľko výberov z kryptomenovej peňaženky. Všetko teda vyzeralo legálne. Zrazu však dostala správu o tom, že potrebuje vložiť viac ako 204 000 dolárov, aby mala prístup k finančným prostriedkom.

„Keď obete vidia, aké ľahké je investovať, vidia na svojom účte nárast hodnoty, investujú svoje celoživotné úspory v priebehu niekoľkých dní,“ vysvetľuje špeciálny agent USA Shawn Bradstreet pre news.bitcoin.com.

 

„Falošné stránky použité v tomto postupe môžu vyzerať legálne, ale peniaze idú priamo zločincom,“ dodáva.

ošípané

Globálna organizácia proti podvodom

Global Anti-Scam Organization so sídlom v Singapure je nezisková organizácia, ktorej zamestnanci nepretržite pomáhajú obetiam „zabíjania ošípaných“.

„Vidíme prílev obetí z oblasti Bay Area… Podvod je čoraz sofistikovanejší, vytvárajú sa falošné platformy, ktoré predstierajú, že ide o legitímne stránky na obchodovanie s kryptomenami,“ povedala Grace Yuen, hovorkyňa organizácie so sídlom v Massachusetts.

Pred takýmto typom investičných podvodov varovala minulý týždeň kryptomenová burza Coinbase.

„Coinbase zaznamenala alarmujúci nárast počtu nečestných platforiem na investovanie do kryptomien, ktoré si získavajú obete prostredníctvom svojich zoznamovacích aplikácií a aktivít na sociálnych sieťach. Vyzývame našich používateľov, aby boli ostražití voči týmto typom podvodov sociálneho inžinierstva,“ napísala burza.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár