Sieť Cardano je už viac ako týždeň preťažená o 90 %

Sieť Cardano je už viac ako týždeň preťažená o 90 %

Po sérii výrazných zmien v sieti v posledných mesiacoch je Cardano už teraz preťažené na maximum. Za posledných osem dní bolo zaťaženie blockchainu viac ako 90 %. Toto je najdlhší čas, počas ktorého problém pretrváva na tejto úrovni.

0 komentárov

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Plnenie Cardano blokov

Pojem „zaťaženie blockchainu“ sa vzťahuje na to, koľko pamäťového priestoru je vyplnené v priemernom Cardano bloku. 100 % zaťaženie znamená, že bloky sú na hranici svojich možností, kým 0 % znamená, že sú úplne nečinné.

Podľa údajov Cardano Blockchain Insights sa zaťaženie blockchainu v dňoch 14. až 16. januára zvýšilo z 55,2 % na 91,8 %. Odvtedy sa stabilne drží nad 90 %. Reťazec Cardano utrpel 21. januára rekordnú záťaž – 94,1 %.

Na uspokojenie rastúceho dopytu spoločnosť Cardano pred dvoma mesiacmi oznámila zvýšenie veľkosti bloku o 12,5 %.

A hoci situácia ukazuje, že Cardano má problémy, svedčí to aj o rýchlo rastúcej popularite tohto reťazca. Webová návštevnosť zaznamenala obrovský nárast od septembra, keď hard fork Alonzo implementoval možnosť vykonávať smart kontrakty.

Napodiv, pôvodný token ADA bol odvtedy v klesajúcom trende. V septembri dosiahol ATH viac ako 3 doláre. Odvtedy sa však potápa a dnes sa to pohybuje okolo 1 dolára.

Ako sa škálujú iné siete?

Zatiaľ čo Cardano sa rozhodne zväčšiť veľkosť bloku, Bitcoin a Ethereum používajú iné metódy na zabezpečenie škálovateľnosti s rastúcou adopciou.

Bitcoin prechádza vrstvami, najmä sieťou Lightning, aby spracoval transakcie mimo reťazca a neskôr ich účtoval v skupinách v hlavnom reťazci. Ethereum zasa študuje rollupy a sharding.

Používatelia bitcoinov v roku 2017 úspešne odmietli zvýšenie veľkosti bloku a odmietli prijať návrh SegWit 2X. Toto riešenie sa považovalo za škodlivé pre decentralizáciu siete.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár