Ruská centrálna banka potvrdila, že testy digitálneho rubľa budú prebiehať do konca roku 2022

0 komentárov

Centrálna banka Ruska zdôraznila dôležitosť pokroku v práci na projekte digitálneho rubľa. Tento proces podľa vyjadrenia inštitúcie nemieni zdržiavať.

Ruská banka experimentuje s digitálnym rubľom

Digitálny rubeľ je „veľmi potrebný“, ako nedávno poznamenala prvá viceprezidentka Bank of Russia Oľga Skorobogatova vo vyhlásení, ktoré citovala stránka obchodného portálu RBC. Regulátor tiež nebude zdržovať nadchádzajúce testy prototypu menovej platformy.

„Ak rýchlo pokročíme s testovaním a legislatívnymi zmenami, môžeme ho implementovať t.j. e-rubeľ v najbližších rokoch,“ oznámila.

Centrálna banka Ruska (CBR) začala v januári s digitálnym rubľom a v polovici februára oznámila prvé úspešné transakcie medzi jednotlivými peňaženkami. Na experimentoch, ktoré majú trvať celý rok 2022, sa zúčastňuje najmenej tucet ruských finančných inštitúcií.

Skorobogatova priznala, že nie všetky banky zúčastňujúce sa na projekte sú v súčasnosti technicky pripravené na spustenie testov. Zdôraznila však, že by to nemalo ovplyvniť harmonogram projektu vydávania digitálnych mien ruskej centrálnej banky.

Druhá fáza testovania sa má začať na jeseň, prezradila Skorobogatova začiatkom tohto roka. V tejto fáze RRZ plánuje spustiť operácie zahŕňajúce platby za tovary a služby v digitálnych rubľoch a vládne prevody. Banka bude tiež vydávať smart kontrakty v spolupráci s federálnym ministerstvom financií.

Digitálny rubeľ je po hotovosti a peniazoch elektronického bankovníctva treťou formou ruskej národnej fiat meny. Rusi ho budú môcť využívať online aj offline. CBR hovorí, že CBDC vytvára nové príležitosti pre občanov, podniky a štát.

Bojovať proti sankciám

Zatiaľ čo Rusko zápasí s dôsledkami rozšírenia západných sankcií v súvislosti s vojnou na Ukrajine, v Moskve sa ozývajú výzvy, aby sa obrátili na kryptomenu ako na spôsob, ako obísť obmedzenia a financovať medzinárodný obchod.

Myšlienka, že sa digitálny rubeľ stane rezervnou menou, sa objavila minulý mesiac aj ako spôsob, ako znížiť závislosť Ruska od amerického dolára, keď sú jeho zahraničné rezervy v zámorí zmrazené.

Mnohé nasvedčuje tomu, že projekt môže byť ďalšou ekonomickou zbraňou voči doláru.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár