Prezident Panamy nepodpíše zákon o kryptomenách

Prezident Panamy nepodpíše zákon o kryptomenách

0 komentárov

Panama sa rozhodla odložiť legalizáciu digitálnych aktív na neskôr. Podľa mnohých zdrojov prezident Laurentino Cortizo vyhlásil, že zákon o kryptomenách nepodpíše. Vo vyhlásení uviedol, že jediný spôsob, ako zmeniť názor, je zahrnúť do dokumentu opatrenia, ktoré zabránia praniu špinavých peňazí.

Prezident Laurentino Cortizo odkladá legalizáciu kryptomien

Panama pred niekoľkými mesiacmi uviedla, že zintenzívni úsilie na overenie toho, že všetky burzy a digitálne aktíva v krajine sú regulované. Pomôcť mali predpisy. Na akt je potrebný iba podpis prezidenta. Hlava štátu sa domnieva, že dokument neobsahuje ustanovenia o boji proti praniu špinavých peňazí.

To všetko má hlbšie pozadie. Panama bola pridaná na zoznam FATF (Finančná akčná skupina) krajín, ktoré uplatňujú voľné opatrenia proti praniu špinavých peňazí.

Svoju skepsu voči súčasným reguláciám prezident potvrdil už na konferencii Bloomberg New Economy Gateway v Latinskej Amerike. Cortiza vtedy povedal, že on a jeho krajina berú pranie špinavých peňazí veľmi vážne.

Zatiaľ čo Cortizo verí, že navrhované zákony o kryptomenách sú „inovatívne“, prezradil, že čaká na globálnu reguláciu tejto triedy aktív.

„Je to inovatívny zákon. Čo som počul, je to dobré. V Paname však máme solídny finančný systém a jedna z vecí, na ktorú sa teším, je globálna regulácia kryptomenových aktív,“ dodal.

Cortizo si tiež nepochybne uvedomuje, že panamská dolárová ekonomika a dobre rozvinutý sektor finančných služieb z nej robia cieľ pre drogových dílerov a drogové kartely v susednej Kolumbii a Mexiku.

Jeden krok vpred, jeden krok späť

Stojí za to dodať, že existuje všeobecná zhoda, že kryptomeny a blockchain môžu zlepšiť finančný systém krajiny. Banky tiež prevezmú digitálne aktíva tým, že ponúknu služby úschovy ľuďom bez bankového účtu, ktorí nebudú môcť používať peňaženky a iné podobné služby. Zatiaľ čo poslanci veria, že prijatie kryptomien bude pre krajinu prínosom, iní sa obávajú obmedzení odvetvia.

Burzy netrpezlivo rozbehli krajinu odkedy parlamentné zhromaždenie pred niekoľkými týždňami schválilo zákon o kryptomenách. Deribit sa pripravuje na spustenie odvodených služieb v krajine po tom, čo strávil značné množstvo času prácou na predpisoch KYC.

Jedine, že veto súčasného prezidenta môže spomínaný proces spomaliť.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár