Ponuka USDT sa za týždeň znížila o 7 miliárd USD

Ponuka USDT sa za týždeň znížila o 7 miliárd USD

0 komentárov

Najväčší stablecoin na svete USDT zaznamenal výrazný pokles ponuky v obehu. Investori z neho za jediný týždeň vyplatili viac ako 7 miliárd dolárov.

Investori strácajú dôveru v stablecoiny

Podľa údajov CoinGecko je momentálne zásoba USDT v obehu 75,9 miliardy USD. To je menej z minulotýždňových 83 miliárd dolárov.

Táto situácia môže súvisieť s tým, že USDT na niektorých burzách nakrátko stratilo spojenie s americkým dolárom. V dôsledku paniky spôsobenej kolapsom UST token v jednom bode klesol na úroveň 0,96 USD. Zatiaľ čo USDT opäť získal paritu, zdá sa, že investori v neho stratili dôveru. Investori vyplatili z tohto stablecoinu až 7 miliárd dolárov.

Predtým, 17. mája, sa Ki Young Ju, generálny riaditeľ CryptoQuant, spýtal Paola Ardoina, technologického riaditeľa Tetheru, či je 75 miliárd dolárov v obehu plne zabezpečených.

V reakcii na to Ardoino povedal:

„Kúpili sme 7 miliárd za 48 hodín bez mihnutia oka. Koľko inštitúcií si môže dovoliť urobiť to isté? Môžeme pokračovať, ak si to trh želá, máme všetku likviditu, aby sme zvládli veľké výkupy a vyplatili pre každého 1 v 1. Áno, Tether je plne zabezpečený.“

Tether bol v minulosti mnohokrát kritizovaný. Nebolo celkom jasné, či ho skutočne zabezpečený 1:1 americký dolár. Medzitým spoločnosť za posledných šesť mesiacov obmedzila obchodné papiere USDT.

K poslednému zníženiu došlo v máji. CTO Tetheru uviedol, že spoločnosť bude pokračovať v znižovaní množstva komerčných cenných papierov, ktoré drží. Ardoino však zdôraznil, že väčšina rezerv spoločnosti je držaná v amerických vládnych dlhopisoch.

USDT sa obchoduje pod (a nad) svojím vzťahom 1 USD na rôznych burzách, je to výsledok špecifickej dynamiky trhu. To vytvorilo arbitrážne príležitosti, v rámci ktorých mohli používatelia kúpiť USDT lacnejšie na jednej platforme a predať ho so ziskom na inej.

Viac stablecoinov klesá

Generálny riaditeľ CryptoQuant sa tiež spýtal CTO Tetheru, kedy spoločnosť poskytne audit pre USDT.

Ardoino povedal, že spoločnosť na tom už pracuje, potom dodal:

„Dúfajme, že regulačné orgány budú tlačiť na viac audítorských firiem, aby boli priateľskejšie ku kryptomenám.“

Po prudkom poklese UST ceny stratili paritu s dolárom aj ostatné stablecoiny. Príkladom sú Fantom USD (fUSD) a Dei (DEI), ktoré priniesli obrovské straty pre protokol DeFi Scream.

Tento projekt nestihol upraviť ceny fUSD a DEI. Táto chyba mala za následok nedobytný dlh vo výške 35 miliónov dolárov. V jednom z tweetov Scream oznámil, že pracuje na riešení tohto problému.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár