Mohol by byť bitcoin zbraňou v izraelsko-palestínskom konflikte?

Môže sa bitcoin stať zbraňou vo vojne? Najprv počas konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou a teraz Palestínčania v pásme Gazy prejavujú záujem o Bitcoin a ďalšie kryptomeny. Aj keď môžu byť odpovede zrejmé, stále existujú určité praktické problémy s používaním kryptomien pred vojnou a po nej.

od Simona

Newsletter news

Ako vojna, či už na štátnej alebo národnej úrovni, ovplyvňuje kryptomeny a bitcoiny?

Geopolitické napätie je dnes na veľmi vysokej úrovni. Hrozba potenciálnej svetovej vojny stále rastie a nedávno sa objavila v dôsledku konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Tieto situácie ukazujú, že kryptomeny ako bitcoin hrajú zásadnú úlohu v boji o prežitie.

Boje v Rusku a na Ukrajine

Ruská invázia na Ukrajinu pohla celým svetom, no vojna pokračuje. Naopak, digitálne aktíva sa dostali na titulky od začiatku invázie. Tu je prehľad, ako sa kryptomenám darilo počas najstrašnejšieho útoku od druhej svetovej vojny.

Bitcoin klesol po tom, čo Rusko spustilo svoj prvý útok na Ukrajinu, keďže investori rýchlo opustili rizikovejšie aktíva.

Kryptowaluty i Bitcoina w trakcie wojny na Ukrainie

Zdroj: Reuters

Hoci ruskí vojaci pochodovali hlboko na ukrajinské územie, kryptomeny vo všeobecnosti vykazovali odraz. To je možné vidieť na grafe vyššie.

„Jedným z kľúčových dôvodov rastu digitálnych aktív bolo darovanie kryptomien, keďže táto cesta je bez hraníc. Len prostredníctvom týchto iniciatív financovania sa Ukrajine podarilo získať milióny dolárov,“ píše agentúra Reuters.

Pomocná ruka cez kryptomeny

Údaje poskytnuté analytickou spoločnosťou Elliptic ukázali v prvom štvrťroku darovanie kryptomien vo výške 19,80 milióna dolárov. Dary sa začali hrnúť, keď ukrajinská vláda oficiálne požiadala o Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) a Tether (USDT).

Bezprecedentné žiadosti o darovaní kryptomien sú veľmi nové. Tieto dary išli priamo Ukrajine a organizáciám, ktoré Ukrajinu podporujú, ako napríklad hackerskej skupine Anonymous. Finančné prostriedky sa nahrnuli od jednotlivcov, organizácií a kryptomenových inštitútov. Zapojila sa dokonca aj burza FTX, ktorá nedávno skrachovala.

To ukazuje potenciál vojnového využívania kryptomien. Dary kryptomien, ktoré by inak išli iným charitatívnym organizáciám, teraz idú priamo do peňaženiek, kde sú potrebné.

Kryptomeny majú potenciál rozvíjať sa ako povojnová mena. Ale bolo to tak pri každej vojne, ktorá pokračuje aj dnes? Jedným z takýchto príkladov sú pretrvávajúce konflikty medzi Izraelom a Palestínou.

Krátky príbeh

Počas niekoľkých posledných rokov prerástli násilné osobné strety medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi do pravidelných vojen. Je to konflikt, ktorý trvá už celé generácie.

Jeruzalem je jedným z najsvätejších miest pre kresťanov, židov a moslimov. Izrael považuje celé mesto za svoje hlavné mesto, ale Palestína vyhlasuje východný Jeruzalem za hlavné mesto svojho budúceho štátu. Posledných 50 rokov Izrael staval osady v Jeruzaleme.
Dnes tam žije viac ako 600 000 židov. Palestínčania však tvrdia, že je to podľa medzinárodného práva nezákonné. Počas posledných desaťročí, počnúc rokom 1979, sa uskutočnilo množstvo pokusov o mier. Žiaľ, napätie vo východnom Jeruzaleme, v pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu zostáva vysoké.

Bitcoin – vojnová zbraň

Mnoho ľudí, väčšinou Palestínčanov, utrpelo v dôsledku tohto konfliktu značné ťažkosti. Ide najmä o Palestínčanov v blokovanej enkláve Gazy. Ťažkosti v každodennom živote ovplyvňujú aj finančnú sieť.

Bitcoin i wojna

Zdroj: The National News

Vstúpte do Bitcoinu

The National News sa pozreli na niektorých ľudí v pásme Gazy a zaznamenali ich záujem o kryptomenové aktíva.

„Keďže Izrael obmedzuje obchod a prístup k tovaru, stále väčší počet obyvateľov sa obracia na kryptomeny, aby si zarobili na živobytie – napriek rizikám.“

Obyvateľka Gazy Noor nemala nič spoločné s Bitcoinom predtým, ako bol jej kozmetický butik zničený vo vojne s Izraelom v roku 2021. Neskôr začala investovať do kryptomien, aby prežila.

Povedala:

„Môj osud sa zmenil, keď som sa naučila investovať do bitcoinov a začala som predávať make-up online.“

Dr. Tariq Dana, politický poradca palestínskej politickej siete Al-Shabak, sa domnieva, že čoraz väčší počet obyvateľov naskočil na vlak s kryptomenami. Toto je jeden zo spôsobov, ako sa stať nezávislým od izraelských finančných predpisov.

„Verím, že decentralizovaný bankový status kryptomien je pre nás Palestínčanov dostatočne povzbudzujúci, aby sme mali príjem prostredníctvom bezpečnej a bezplatnej platformy,“ povedal Kareem, obyvateľ Gazy, ktorý tiež investuje do BTC.

Prieskum navyše zohľadnil názor Haithama Zuhaira – palestínskeho podnikateľa a investora do kryptomien. V komentári k tejto záležitosti povedal:

„Som si istý, že pokles ceny bitcoinov stál obchodníkov v Gaze veľa. Ich počiatočné investície a kapitál nie sú také vysoké, ako by ste si mohli myslieť.“

Potom dodal:

„Vzdelanie a skúsenosti sú nevyhnutné na to, aby sme vytrvali s kryptomenami ako sektorom online príjmov a symbolickým nástrojom ekonomickej stability v Palestíne. Všetko, čo potrebujete, je jeden nesprávny krok, aby ste prišli o celý svoj kryptomenový majetok.“

Napriek mnohým povzbudivým vyhliadkam a súborom údajov sú obavy vždy prítomné.

Problémy hneď za rohom

Kryptomeny otvorili mnohým Palestínčanom dvere k zisku z globálneho obchodu. Pre Palestínsku samosprávu to však nie je realizovateľná možnosť, varuje Mohammed Khaled, obchodný novinár z mesta Gaza.

Pridáva:

„Nie je možné vykonávať procedúry s bitcoinmi na štátnej úrovni. Systém výmeny kryptomien v Palestíne je centralizovaný. To znamená, že Izrael môže pozastaviť vklady a výbery.“

Tieto obavy môžu byť pravdivé. Úrady v Izraeli zabavili 7,70 milióna dolárov v BTC, ako aj DOGE. Zistilo sa, že ich používal Hamas, skupina podporujúca Gazu.

Ilość kryptowalut otrzymanych przez Hamas w trakcie wojny

Zdroj: Elliptic

Praktický bitcoinový scenár

Fiat peniaze v časoch vojny vždy trpeli. Bankomaty prestávajú fungovať a vlády zakazujú bankám jednoduché výbery. Okrem toho nie je možné predávať medzinárodné meny ani prijímať rôzne druhy platieb. Mnoho ľudí tak zostáva bez hotovosti alebo bez možnosti obchodovať.

Za extrémnych okolností, ako je napríklad invázia, sa miestne banky držiace menu stanú nedostupnými. Na nákup všetkých potrebných vecí sa zvyčajne používajú peňažné náhrady, ako sú karty na jedlo alebo palivo. Očakávanými výsledkami sú rastúca neistota a vysoké riziko inflácie. Je to podobné ako na Ukrajine, kde sa chlieb stal luxusným artiklom.

Kryptomeny môžu byť potenciálne považované za riešenie týchto problémov. Peer-to-peer platby bez účasti tretích strán môžu byť nezávislým riešením bez kontroly. Nemôže ich regulovať ani zastaviť žiadna vojenská organizácia ani štátna vláda. Stabilná a bezpečná decentralizovaná platobná metóda teoreticky odolá každému politickému režimu.

Na záver, kryptomeny a ďalšie digitálne aktíva už začali vykazovať sľubné znaky v konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom. Boli to milióny dolárov v anonymných daroch s využitím neobmedzenej sily blockchainov. Možno si teda len predstaviť, že by zohrali významnú úlohu, keby bol konflikt začiatkom tretej svetovej vojny.

Kryptomeny majú potenciál stať sa globálnou menou povojnovej éry. To by však prilákalo pozornosť hackerov. Takže aj v povojnových časoch bude kybernetická bezpečnosť najvyššou prioritou.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár