Michael Burry porovnáva súčasnú situáciu s krízou v roku 1907.

Michael Burry je žijúcou legendou finančného trhu. Je známy najmä tým, že predpovedal finančnú krízu v roku 2008. Teraz porovnáva súčasné otrasy so situáciou v roku 1907.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Michael Burry: Opakuje sa situácia z roku 1907.

Burry porovnal súčasnú situáciu v bankovníctve s panikou v roku 1907. Hlavnou príčinou tejto krízy bolo vyhlásenie platobnej neschopnosti niekoľkých newyorských bánk. K tomu sa pridal aj pokles dôvery vkladateľov a špekulácie s neregulovanými „bucket shop“, ktoré ponúkali niektoré maklérske firmy.

Všetko sa to začalo v októbri 1907 po neúspešnom pokuse o manipuláciu s cenou akcií spoločnosti United Copper Company. V dôsledku toho začali mať banky, ktoré podniku požičiavali, problémy s likviditou. To následne zasiahlo pridružené banky a trusty. Veľkou ranou bol krach spoločnosti Knickerbocker Trust Company, jedného z najväčších takýchto subjektov v USA. Vkladatelia, ktorí videli, čo sa deje, začali hromadne vyberať svoje prostriedky z regionálnych bánk.

Situáciu zachránil až finančník J. P. Morgan, ktorý sa zaručil za prostriedky na zvýšenie likvidity v americkom bankovom systéme. Napriek tomu došlo k druhej vlne krízy.

dolár

Panika v roku 1907 mala politický význam. Po jej skončení senátor Nelson Aldrich a jeho kolegovia analyzovali príčiny krízy a navrhli právne zmeny, ktoré mali zabrániť takýmto rizikám. To viedlo k vytvoreniu Federálneho rezervného systému, centrálnej banky USA.

Burryho tweet, v ktorom porovnal súčasnú situáciu so situáciou z roku 1907, prišiel po krachu bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Úrady zatiaľ robia veľa preto, aby zabránili rozšíreniu krízy na ďalšie banky. Ministerstvo financií, Federálna rezervná rada a Federálna korporácia pre poistenie vkladov (FDIC) oznámili program, ktorý umožní klientom oboch bánk „získať prístup ku všetkým svojim peniazom“. Inými slovami – aj keď banky skrachujú, štát má zabezpečiť, aby spotrebitelia neprišli o svoje úspory uložené v bankách. Údajne sa tak má stať bez toho, aby boli poškodení daňoví poplatníci. V praxi to však znamená ďalšie tlačenie.

Tlačiareň je opäť v prevádzke

Burry je toho názoru, že „táto kríza sa dá vyriešiť veľmi rýchlo“ a nevidí žiadne „reálne nebezpečenstvo“.

Možno má pravdu. Problémom je, že opätovné tlačenie dolárov na záchranu bánk znamená potenciálny prudký nárast inflácie. Okrem toho by Fed – ako naznačujú odborníci – mohol opäť začať znižovať úrokové sadzby. – A to skôr, ako pôvodne plánoval. Pre kryptomeny je to dobrá správa. Pre dolárových sporiteľov – zlá správa.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár