Všetko, čo potrebujete vedieť o inflácii

V čom spočívajú príčiny vzniku vysokej inflácie? A ako jej môžeme predísť v budúcnosti?

od Martin Tkáč

Newsletter newsObsah

Poďme sa na to pozrieť. 

Ekonomické učebnice, ktoré sú prevažne z minulého storočia, hlásia, že inflácia je výsledkom nerovnováhy medzi ponukou a dopytom v ekonomike. Podľa tejto zastaralej definície ceny rastú len v dôsledku nedostatku produktov a služieb.

To však už dávno neplatí a v skutočnosti ani nikdy neplatilo.

Infláciu vždy v podstate vytvárali panovníci, štáty, alebo centrálne banky prostredníctvom svojej monetárnej politiky tým, že neúmerne tlačili nové peniaze do obehu. 

Donald Trump Mind Blown GIF by Justin Gammon

História je plná príkladov.

 Či to bolo v prípade Libanonu, Zimbabwe, Argentíny, či Turecka, vždy to bolo spôsobené expanzívnou monetárnou politikou. Inými slovami, politici neodolali pokušeniu natlačiť si pre seba a svojich blízkych nové peniaze a mena sa zrútila. 

Nové technológie, rovnaká inflácia

Ale to nie je problém len novodobých mien. Svoje by vedeli rozprávať aj starovekí Rimania, keďže znehodnocovanie meny prispelo aj k rozpadu Rímskej ríše.

 Princíp ostal rovnaký, zmenila sa len forma. 

Namiesto digitálneho tlačenia nekrytých peňazísa v starorímskych časoch mena znehodnocovala pridávaním medi k drahým kovom. Takto Rimania dokázali raziť mince s nižším obsahom zlata a striebra. 

Často sa však mena devalvovala aj omnoho primitívnejším spôsobom a to fyzickým zmenšovaním strieborných mincí. Numizmatici  nazývajú tento koncept ako „ukrajovanie mincí”. 

Odlišné technológie rovnaká inflácia

Nové technológie, rovnaká inflácia

Avšak, aj keď sú súčasné finančné technológie značne vyspelejšie od monetárneho systému Rimanov, spôsob devalvácie je v podstate ten istý. 

Me Too Samesies GIF

 

A keďže sa nezmenili ani politici, výsledok rovnice je vždy rovnaký. Vysoká inflácia, krach ekonomiky a s tým spojený rozpad spoločnosti. 

Skutočným dôsledkom inflácie tak nie je nárast spotrebiteľských cien, ale oslabovanie kúpnej sily. To znamená, že napríklad kurací stejk má stále rovnakú hodnotu ako predtým, klesá len hodnota peňazí potrebných na jeho kúpu.

Všetko sa dá jednoducho zosumarizovať výrokom nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu, Friedricha von Hayeka:

„Nemyslím si, že je prehnané tvrdiť, že história je do značnej miery históriou inflácie, zvyčajne inflácie, vytvorenej vládami za účelom ich vlastného zisku.“

Vyznávači keynesiánskej teórie, t.j. teórie, ktorá ospravedlňuje zásahy štátu do ekonomiky, to hádžu na pandémiu, fiškálne stimuly vlád a konflikt na Ukrajine.  

 Všetky tieto príčiny vzniku vysokej inflácie však ignorujú takzvaného „slona v miestnosti”, a to expanzívnu monetárnu politiku centrálnych bánk. 

A čo je ešte horšie, ju aj ako príčinu úplne popierajú a dokonca tvrdia, že aj v čase vysokej inflácie je potrebné naďalej pokračovať v kvantitatívnom uvoľňovaní, čiže v tlačení peňazí. 

Federal Reserve Bitcoin Meme GIF

V skutočnosti je príčina vzniku inflácie celkom jednoduchá. 

Ak peňažná zásoba rastie niekoľkonásobne rýchlejšie ako produktivita, nič iné ako infláciu ani nemožno očakávať. 

To by pre ekonómov nemalo byť ničím prekvapivým. 

Ako povedal Milton Friedman, ekonóm a nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu:

 „Inflácia je vždy a všade monetárnym fenoménom v tom zmysle, že je a môže byť produkovaná iba rýchlejším nárastom objemu peňazí ako produkcie.”

Inflation

Friedman ešte vysvetlil tento koncept nasledovne:

„Inflácia sa vytvára vo Washingtone, pretože iba ten môže vytvárať peniaze. A akékoľvek iné pripisovanie iným príčinám inflácie, je nesprávne. Spotrebitelia ju neprodukujú. Výrobcovia je neprodukujú. Obchodníci ju neprodukujú. Zahraniční šejkovia ju neprodukujú. Dovoz ropy ju neprodukuje. To, čo ju produkuje, je príliš veľa vládnych výdavkov a príliš veľa vládnych peňazí. Nič iné.“

Milton Friedman to chápal pred päťdesiatimi rokmi. A je nevyhnutné, aby to začal chápať aj zvyšok sveta.

Príklad inflácie z Turecka

Predstavme si, že sa píše rok 2008 a žijeme v Turecku. 

Čo môže urobiť obyčajný turecký občan, aby sa vyhol inflácii? 

Pokiaľ by nechcel skončiť na mizine, mal by určite premýšľať, ako previesť všetky svoje turecké líry na americké doláre a dostať ich čo najskôr do zahraničnej banky. 

Prečo?

Pretože za 14 rokov prídete až o 95% svojho majetku.

Príklad inflácie z Turecka

Ešte na začiatku roka 2008 si mohol turecký občan nakúpiť dolár za jednu líru. 

Teraz sa dolár predáva za takmer 20 lír. 

80 percent všetkých dolárov bolo vytlačených za posledných 12 rokov

Smutné na tomto príklade je, že osud tureckej líry čaká aj eurá. 

Problémom je, že sa teraz už nedá uchýliť k doláru, pretože vláda USA robí všetko preto, aby svoju menu znehodnotila. 

80% všetkých amerických dolárov v obehu bolo vytlačených za posledných 12 rokov. Pozrime si peňažnú zásobu Fedu v tabuľke. 

Môže sa niekomu pri pohľade na tento „hokejkový graf” zdať, že to má Fed pod kontrolou?

80 percent všetkých dolárov bolo vytlačených za posledných 12 rokov

Od pádu Lehman Brothers v roku 2008 súvaha Fedu narástla desaťnásobne a každý mesiac vytvára nové historické maximum. Čím viac peňazí sa vytlačí, tým je inflácia vyššia. 

A keďže dolár je svetovou rezervnou menou, a viac ako 80 percent transakcií prebieha v dolároch, eurá čaká rovnaký osud ako tureckú líru. Nehovoriac o tom, že Európska centrálna banka je v tlačení peňazí rovnako rýchla, ako jej veľký brat na druhej strane Atlantiku.

Zabudnite na Index spotrebiteľských cien

Inflácia je často vyjadrená prostredníctvom Amerického Indexu spotrebiteľských cien (CPI). 

Je tu však jeden háčik. 

Spotrebiteľský kôš indexu CPI je výrazne manipulovaný smerom dole. Napríklad, CPI akosi nepočíta s infláciou niektorých naozaj dôležitých tovarov alebo služieb, ako sú bývanie, vzdelávanie, alebo zdravotná starostlivosť. 

Zatiaľ čo index s nimi nepočíta, v bežnej domácnosti sa práve tieto položky výraznou mierou podieľajú na mesačných výdavkoch. 

Našťastie, dnes už existuje viacero alternatívnych meraní inflácie, ako napríklad ShadowStats, ktoré poskytujú úplne odlišné údaje. Sú o dosť bližšie k realite, ako oficiálne čísla štatistických úradov, ktoré sledujú centrálne banky, politici a bankoví analytici.

Zabudnite na Index spotrebiteľských cien

Čo je teda hlavným motorom inflácie?

Odpoveď vždy bola a je jednoznačná, a priznanie si problému, je prvým krokom k jeho vyriešeniu. 

Inflácia je tu, pretože centrálne banky tlačia neúmerné množstvo peňazí. To je ten ozrutný slon v miestnosti, ktorého všetci ignorujú. 

Čím viac peňazí je v obehu, tým menšiu hodnotu majú. Rast cien je len dôsledkom menovej politiky. Vlády za to môžu obviňovať pandémiu, chýbajúcu pracovnú silu, či nedostatočné zásobovanie, no nič z toho nie je pravda. 

Prečo?

Keď centrálne banky vytlačia viac peňazí a dajú ich do obehu, neznamená to, že je v ekonomike aj viac produktov a služieb. Máme len viac peňazí na nákup rovnakých vecí. Všetko je to len o dopyte a ponuke peňazí v obehu. 

Jednoduchá stratégia na ochranu majetku

Predstavíme vám jednu prípadovú štúdiu priemerného podnikateľa. 

Ak podnikateľ ročne zarobí 100 000 eur a miera inflácie je 25 %, tak v danom roku skutočne zarobil iba 75 000 eur. Podobným spôsobom stráca aj svoj stav na účte v banke, čiže mu ubúda 25 % kúpnej sily ročne, až kým o všetko nepríde.

To znamená, ak jeho výnosy nerastú 25-percentným tempom ročne, tak v skutočnosti prerába. 

Faktom zostáva, že väčšina firiem nedokáže rásť 25-percentným tempom bez toho, aby podstupovali šialené riziká. Určite nie každý rok.

Ako môžu podnikatelia chrániť svoje peniaze? 

Určite nie nákupom zlata. Stačí sa pozrieť na ročný výnos zlata o 3,7 % za posledné desaťročie.  

Riešením nie sú ani akcie. Výnos indexu S&P 500 bol priemerne 14,1 %, čo infláciu ledva pokrylo.

Potom je odpoveď zrejmá.

Bitcoin. 

Priemerný ročný výnos bitcoinu je 90 %. Je to digitálne zlato a digitálny monetárny systém. Pochopili to už mnohé významné finančné inštitúcie a spoločnosti. Či to boli JP Morgan Chase, Morgan Stanley, Deutsche Bank alebo Goldman Sachs v roku 2021, alebo BlackRock a Fidelity v tomto roku, všetci začínajú považovať bitcoin za legitímne investičné aktívum. 

Crypto Inflation GIF by CoinCollege International

Rovnako ako v Turecku, jediné, čo vás mohlo zachrániť pred devalváciou, bolo previesť svoje líry na doláre. 

V súčasnosti nás takto môže ochrániť pred infláciou jedine prevod eur na bitcoin. 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár