Krach banky Silicon Valley by mohol so sebou stiahnuť aj menšie banky v USA

Dozvuky najväčšieho kolapsu v bankovom sektore za viac ako desaťročie, prípadu banky Silicon Valley, neutíchajú. Médiá sú zaplavené názormi rôznych osobností spojených s finančnými trhmi. Podľa mnohých by krach SVB mohol byť začiatkom domina bankrotov inštitúcií tohto typu.

od Simona

Newsletter news

Malé banky v USA sú ohrozené

Sme svedkami jednej z najväčších bankových katastrof tohto desaťročia. Krach banky Silicon Valley by mohol mať neblahé dôsledky pre mnohých v sektore rizikového kapitálu, ale aj pre menšie banky. Veľa závisí od toho, čo presne urobí americký Federálny rezervný systém (Fed) a Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC). Ich rozhodnutia týkajúce sa budúcnosti SVB by mohli ovplyvniť stovky menších takýchto inštitúcií.

Podľa bývalého riaditeľa investičnej spoločnosti Unlimited Boba Elliota môže existencia väčšiny menších bánk závisieť od toho, ako sa regulačné orgány postavia k likvidácii banky Silicon Valley. V sobotu na Twitteri zverejnil príspevok, v ktorom poukázal na to, že takmer tretina vkladov v USA je na účtoch malých bankových inštitúcií. Navyše približne 50 % z nich nie je poistených.

„FDIC poisťuje malé vklady vo všetkých amerických bankách, ale to pokrýva len približne 9 biliónov z takmer 17 biliónov nesplatených vkladov. Pravdou je, že miera krytia je vo väčšine inštitúcií len okolo 50 %, zatiaľ čo družstevné záložne sú vyššie (nie najvyššie),“ napísal.

Podľa údajov zverejnených Federálnym rezervným systémom majú malé bankové inštitúcie v USA aktíva v hodnote 6,8 bilióna USD a vlastný kapitál v hodnote 680 miliárd USD. Ide o aktuálne údaje z februára 2023. Čo bude nasledovať, predpovedá Elliot, je scenár, v ktorom by zlyhanie technologickej banky mohlo viesť k „riziku zlyhania tisícov malých bánk“.

Obavy o budúcnosť bankových inštitúcií boli jednou z hlavných tém posledných dní. Odborníci vyzývajú Federálny rezervný systém, aby prijal príslušné opatrenia na zmarenie možného kolapsu viacerých bankových subjektov. Gary Tan, generálny riaditeľ spoločnosti YCombinator, spustil petíciu, v ktorej uvádza, že takmer 40 000 zo všetkých vkladateľov banky Silicon Valley Bank sú malé podniky.

„Ak sa neprijmú rýchle opatrenia, o prácu by čoskoro mohlo prísť viac ako 100 000 ľudí,“ varuje Tan vo svojej výzve regulačným orgánom.

Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov a Federálny rezervný systém údajne rokujú o zriadení fondu, ktorého cieľom je zabezpečiť značnú časť vkladov v bankách v ťažkostiach. Tento typ opatrení by do istej miery upokojil vkladateľov a znížil paniku na trhu.

fed

Silicon Valley Bank patrila medzi 20 najväčších bánk v Spojených štátoch. Táto inštitúcia poskytovala bankové služby mnohým investorom rizikového kapitálu. Mnohí z nich boli spriatelení so spoločnosťami na trhu s kryptomenami. Aktíva vo vlastníctve investorov rizikového kapitálu týkajúce sa odvetvia blockchainu predstavovali v banke viac ako 6 miliárd dolárov. Ako bolo identifikované, 2,85 miliardy dolárov vlastní spoločnosť Andreessen Horowitz (a16z), 1,72 miliardy dolárov vlastní spoločnosť Paradigm a 560 miliónov dolárov pochádza od spoločnosti Pantera Capital.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár