Joe Biden chce sprísniť bankové predpisy. Čo to znamená pre trh s kryptomenami?

Korelácia medzi bankovým sektorom a trhom s kryptomenami zostáva veľmi vysoká. Mnohé burzy využívajú banky na obchodovanie s digitálnymi aktívami. Ukladajú v nich svoje finančné prostriedky a spracúvajú prostredníctvom nich množstvo transakcií. Príkladom bánk sympatizujúcich s kryptomenami boli napríklad neúspešné banky Silvergate a Signature Bank. Pripravované zmeny bankových predpisov sa však môžu pozitívne odraziť na odvetví kryptomien. No toto odvetvie už dlho signalizuje, že regulácie sú potrebné. Tie by podporili rast celého ekosystému digitálnych aktív a prílev finančných prostriedkov od inštitucionálnych investorov.

od Simona

Newsletter news

Joe Biden vyzýva na sprísnenie bankových predpisov

Administratíva Joea Bidena sa snaží vyvinúť tlak na federálne regulačné orgány, ktoré dohliadajú na bankový sektor. Americká vláda tlačí na to, aby regionálne banky požadovali od inštitúcií, ako je Silicon Valley Bank, viac likvidných aktív. K tomu sa pridáva otázka pravidelného podrobovania sa auditom a ekonomickým záťažovým testom.

To má viesť k posilneniu stability finančného systému v Spojených štátoch. Okrem toho má pomôcť znížiť riziko ďalších zlyhaní bánk. V praxi by sa od bánk vyžadovalo, aby zabezpečili prístup k likvidným aktívam, ktoré možno ľahko a rýchlo premeniť na hotovosť. Poukazuje sa totiž na to, že americké bankovníctvo v súčasnosti opäť čelí finančnému stresu a takéto opatrenie by mohlo zabezpečiť väčšiu ochranu vkladov klientov. Tým sa má, samozrejme, zabrániť aj ďalším turbulenciám v tomto sektore.

Biely dom preto vo štvrtok predstavil nový súbor navrhovaných zmien pre tento sektor. Bankové regulačné orgány by ich mohli zaviesť bez toho, aby predtým vypracovali nové pravidlá. Dokument, ktorý zverejnila Bidenova administratíva, je samozrejme primárne určený Federálnemu rezervnému systému USA (Fed). Autori žiadajú Fed, aby navrhol zmeny regulačných štruktúr, ktoré by znížili závislosť bánk od dlhu a zlepšili ich likviditu.

Odkiaľ pochádza potreba zmeny?

Na tomto mieste treba uviesť istú udalosť spred niekoľkých rokov. V roku 2018 sa totiž pod vedením Donalda Trumpa na základe nadstraníckeho zákona uvoľnil dohľad nad regionálnymi bankami. V tom čase bol nanovo definovaný pojem „systémovo dôležité“ banky. Odvtedy túto definíciu spĺňali inštitúcie s aktívami vo výške minimálne 250 miliárd USD. V tom čase boli tiež zrušené niektoré smernice, ktoré Kongres zaviedol pre banky po tom, ako sa štáty v roku 2008 dostali do vážnej finančnej krízy.

Prezident v tom čase kritizoval Federálny rezervný systém za to, že nekoná v oblasti vyvodzovania zodpovednosti voči veriteľom, ako je SVB. Okrem toho teraz predseda výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov Patrick McHenry navrhol, aby sa regulačné orgány zodpovedali za to, že sa nedokázali vysporiadať s bankovou krízou. Ich neschopnosť využiť dostupné nástroje na výkon kontroly by sa mala kritizovať. Aj riaditeľ pre bankovú reguláciu Michael Barr požaduje sprísnenie požiadaviek na kapitál a likviditu bánk.

biely dom joe biden

Ako môže zo zmien profitovať sektor kryptomien?

V tejto súvislosti sa vynára otázka, ako môže odvetvie digitálnych aktív profitovať zo sprísnenia bankových predpisov. Nuž, ako sme už spomenuli, prísne regulácie tradičných finančných inštitúcií sú zamerané na stabilizáciu systému v USA. Ak by banky začali ešte viac korelovať s trhom kryptomien a veľké spoločnosti ako Binance alebo Circle by mali väčšiu záruku bezpečnosti vkladov uložených v bankách, prinieslo by to do nášho odvetvia viac dôvery. Je to totiž šanca, že stabilita celého finančného systému by mohla v investoroch znovu prebudiť vieru v zmysel skúmania širších finančných trhov. To zahŕňa aj digitálne aktíva.

Prísna regulácia sa môže prejaviť aj v dynamike postupov proti praniu špinavých peňazí (AML) a postupov Know Your Customers (KYC). Sťaženie páchania trestných činov súvisiacich s kryptomenami by mohlo rozhodne zlepšiť morálku tohto odvetvia.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár