Najväčšia izraelská banka Leumi umožní obchodovanie s bitcoinom a ethereom

Izraelská centrálna banka dáva zelenú investorom do kryptomien

Izraelská centrálna banka informovala miestne banky, že už nemôžu odmietnuť prijímať vklady generované aktivitami v oblasti kryptomien.

od Martin

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Izraelská centrálna banka podporuje trh s kryptomenami

Izraelská banka (BoI) nariadila miestnym bankám, aby prijímali vklady generované z podnikania s digitálnymi aktívami, pokiaľ zdroj peňazí nesúvisí s tresnou činnosťou. Postup je zameraný na doplnenie nariadenia o zákaze prania špinavých peňazí, ktoré sa vzťahuje na subjekty súvisiace s kryptomenami.

Podľa médií izraelská centrálna banka rozoslala návrh obežníka miestnym bankám. Dokument sa zameriava na pranie špinavých peňazí a iné finančné trestné činy.

Cieľom smernice je aktualizovať pravidlá týkajúce sa subjektov v oblasti kryptomien, a tým riadiť riziko bánk pri prijímaní a prevode digitálnych aktív.

V obežníku sú uvedené podrobnosti, ktoré by banka mala mať na pamäti pri spracovaní transakcie s digitálnym aktívom. Patrí medzi ne charakter fondov, ich veľkosť a riziková klasifikácia.

Ron Tzafrati, viceprezident pre financie a reguláciu izraelskej kryptomenovej burzy Bit2C, povedal:

Na jednej strane Bank of Israel v konečnom dôsledku uznáva povinnosť bánk vykonávať hodnotenie a riadenie rizika a rozhodne neodmietať prevod finančných prostriedkov klientmi banky v súvislosti s ich aktivitami v oblasti digitálnej meny. Na druhej strane banka v mnohých prípadoch ponecháva bankám veľkú flexibilitu, aby mohli ďalej odmietnuť, čo v skutočnosti nepredstavuje skutočné riziko prania špinavých peňazí.

Pred necelým mesiacom izraelské úrady oznámili, že zavedú nové nariadenia pre kryptomenový priemysel, ktoré by mali obmedziť používanie bitcoinov a altcoinov pri nelegálnych aktivitách. Podľa plánu budú musieť všetky spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami pravidelne podávať správy úradom, čo znamená, že sa s nimi bude zaobchádzať ako s bankami.

Majk Spirit NFT

Pani Freemanová a jej boj

V súlade s novou legislatívou, ktorá umožní miestnym bankám prijímať vklady súvisiace s kryptomenami, stojí za zmienku prípad Esthery Freemanovej.

V roku 2013 vstúpila izraelská dôchodkyňa na trh digitálnych aktív a investoval približne 3 240 dolárov do bitcoinov. O osem rokov neskôr mala 324 000 dolárov.

Bohužiaľ, Bank Hapoalim, jedna z popredných bánk v krajine odmietla vložiť vyššie uvedenú sumu prevedenú z burzy kryptomien. Zdroj dôchodkových fondov podľa finančnej inštitúcie mohol súvisieť s „praním špinavých peňazí alebo financovaním terorizmu„.

Aby získala finančné prostriedky a pomohla svojmu dieťaťu kúpiť byt, Freeman si najala právnika a podala žalobu na banku. Nakoniec to vyhrala.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár