Irán odstaví od elektriny všetkých legálnych ťažiarov kryptomien

Irán vyostruje svoju vojnu proti nelegálnym ťažiarom kryptomien

0 komentárov

Podľa najnovších správ budú iránske úrady uvaľovať prísnejšie sankcie na nelegálnych ťažiarov kryptomien. Niektorí z nich môžu ísť aj do väzenia. Predtým úradníci počas zimnej sezóny zakázali všetky podniky na ťažbu digitálnych aktív s tým, že by to mohlo znížiť zaťaženie elektrickej siete v krajine počas najchladnejších mesiacov roka.

Irán netoleruje ťažbu kryptomien

Vláda tejto ázijskej krajiny je známa svojim negatívnym postojom k odvetviu ťažby kryptomien. V máji minulého roka pozastavil na štyri mesiace všetku činnosť v tejto oblasti s odôvodnením, že baníci môžu spôsobiť vážne poruchy v energetickom systéme. Úrady počas zákazu zhabali tisíce ťažobných strojov. Len pri jednej operácii ich bolo zabavených až 7 000.

Hoci ministerstvo energetiky povolilo legálnym baníkom obnoviť prevádzku od septembra, koncom roka 2021 dočasne pozastavilo ich činnosť. Riadiaci orgán zastával podobný postoj, ťažba kryptomien by preťažila elektrickú sieť, preto by mala byť prísne zakázaná.

Keď v marci tohto roku začali teploty stúpať, vláda rozhodla o zrušení zákazu. Ministerstvo priemyslu, baní a obchodu však uviedlo, že povolí ťažbu len spoločnostiam, ktoré využívajú obnoviteľnú energiu.

Nedávna správa denníka The Tehran Times odhalila, že sankcie pre tých, ktorí konajú bez povolenia alebo využívajú inú energiu, ako sú tie, ktoré sú uvedené vyššie, môžu byť prísne.

Mohammad Bohlouli, člen správnej rady Tavanir, povedal:

„Akékoľvek použitie dotovanej elektriny určenej pre domácich, priemyselných, poľnohospodárskych a komerčných spotrebiteľov na ťažbu kryptomien je zakázané.“

Rovnako ako v prípade predchádzajúcich varovaní, zástupca hovorí, že zneužívanie dotovanej elektriny na ťažbu digitálnych aktív znižuje kvalitu napájania národnej siete a „poškodzuje elektrické spotrebiče ľudí, ako sú televízory, chladničky, klimatizácie“.

tazba BTC

Pozícia Kazachstanu k ťažbe kryptomien

Stojí za to venovať pozornosť tomu, ako druhý najväčší globálny producent bitcoinov s hash rate, Kazachstan zaobchádza so svojím ťažobným sektorom. Minulý týždeň orgány krajiny odhalili svoj zámer zdaniť ťažiarov na základe ocenenia pôvodného digitálneho majetku.

Alibek Kuantyrov, zástupca ministra národného hospodárstva, verí, že táto iniciatíva zlepší stav štátneho rozpočtu:

„Uvažujeme o zvýšení daňového zaťaženia pre ťažiarov a momentálne uvažujeme aj o naviazaní sadzby dane pre ťažiarov na hodnotu kryptomeny. Ak bude kryptomena naďalej rásť, bude to dobré pre rozpočet.“

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár