Komisárka SEC Hester Pierce kritizuje Garyho Genslera a obhajuje trh DeFi

Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) chce regulovať trh s kryptomenami. Problémom je, že si pod drobnohľad berie aj trh DeFi, ku ktorému by sa malo pristupovať inak ako k centralizovaným subjektom. Na problém upozorňuje Hester Pierce, komisár SEC, ktorý už roky podporuje trh s blockchainom.

od Simona

Newsletter news

Hester Pierce hovorí o nesprávnej politike SEC

SEC tento týždeň zverejnila dokument, v ktorom uvádza, že už existujúce pravidlá pre burzy cenných papierov sa vzťahujú aj na platformy na obchodovanie s digitálnymi aktívami a „tzv. systémy DeFi. Gary Gensler, ktorý stojí na čele SEC, je toho názoru, že „táto dodatočná publikácia“ môže rozptýliť niektoré obavy subjektov pôsobiacich na trhu s blockchainom.

Možno pripomenúť, že ešte v januári 2022 chceli úrady na DeFi uvaliť existujúce nariadenia o burzách. Podľa vtedajšieho návrhu by systémy, ktoré „poskytujú protokoly spájajúce kupujúcich a predávajúcich akéhokoľvek druhu cenných papierov“, museli byť registrované ako burzy alebo makléri. Komisárke SEC Hester Pierceovej sa táto myšlienka nepáčila. Ona, sa tiež postavila proti ustanoveniam v poslednom vydaní Komisie. Podľa jej názoru Genslerove opatrenia povedú k zničeniu nových technológií a k tomu, že inovatívne začínajúce podniky budú utekať z USA.

Okrem toho podľa Pierceovej aplikácia existujúcich predpisov na DeFi vytvorí „mätúce a nepraktické normy“ pre účastníkov siete. Dotkne sa to teda aj ťažiarov a validátorov blockchainu, ktorí udržiavajú rôzne protokoly. Okrem toho projekty DeFi nie sú schopné splniť rovnaké požiadavky ako centralizované subjekty, dodala.

„Je škoda, že sme sa nevydali inou cestou,“ povedala.

Uviedla však, že stále existuje príležitosť. Je ňou organizovanie tzv. okrúhlych stolov a rozhovorov medzi úradmi a podnikateľmi na trhu s kryptomenami.

DeFi

USA sa obávajú DeFi

Nový list SEC je, žiaľ, súčasťou širšej politiky USA. Minulý týždeň zverejnilo ministerstvo financií krajiny správu, v ktorej sa uvádzajú niektoré hrozby pre národnú bezpečnosť a nezákonné financovanie. Vrátane tých, ktoré vytvárajú decentralizované technológie.

„V našom hodnotení sa zistilo, že nezákonné subjekty vrátane zločincov, podvodníkov a severokórejských kyberzločincov využívajú služby DeFi na pranie nezákonných finančných prostriedkov,“ uviedol Brian E. Nelson, námestník ministra financií pre terorizmus a finančné spravodajstvo, ktorý je v dokumente citovaný.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár