Greenpeace a Chris Larsen chcú zmeniť bitcoinový kód

od Simona

Greenpeace spolu s ďalšími klimatickými skupinami a spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom Ripple Chrisom Larsenom spustili novú kampaň. Jej cieľom je premeniť bitcoin na ekologickejší model konsenzu.

Zmeňte kód, nie klímu

Cieľom kampane Change Code, Not the Climate je vyvinúť tlak na lídrov v tomto odvetví, baníkov a influencerov, akými sú Elon Musk a Jack Dorsey, aby prešli na nový model konsenzu:

„Ak by len 30 ľudí, kľúčových baníkov, búrz a kľúčových vývojárov, ktorí vytvárajú a spoluvytvárajú bitcoinový kód súhlasilo so znovuvynájdením proof-of-work alebo prechodom na nízkoenergetický protokol, Bitcoin by prestal znečisťovať planétu“.

Greenpeace sa odvoláva na obavy, že energia potrebná na ťažbu bitcoinov pochádza väčšinou z fosílnych palív a že baníci využívajú na pohon svojich operácií odpad z uhlia a sprievodný zemný plyn.

Je zaujímavé, že organizácia prijímala dary BTC sedem rokov, od roku 2014 do mája 2021. Neskôr však túto možnosť odmietla s odvolaním sa na obavy o životné prostredie. Približne v rovnakom čase generálny riaditeľ Tesly Elon Musk prestal prijímať platby v bitcoinoch za autá Tesla.

Ethereum (ETH), ktoré je teraz tiež proof-of-work, je v záverečnej fáze dlhého a zložitého prechodu na proof-of-stake. Greenpeace tvrdí, že proof-of-stake je oveľa menej škodlivý pre životné prostredie vďaka nižšej spotrebe energie.

Larsen v rozhovore pre Bloomberg povedal:

„Teraz, keď sa Ethereum mení, je Bitcoin skutočne výnimkou. Niektoré z novších protokolov, Solana a Cardano, sú založené na nízkej spotrebe energie“.

Generálny riaditeľ Ripple tiež dodal, že má v peňaženke bitcoin aj ethereum a bol by rád, keby obe kryptomeny boli úspešné. Verí však, že bitcoin sa uberá „neudržateľným smerom“. Dodal, že ak by mal obavy, že je konkurentom Ripple, dovolil by mu v tom pokračovať.

Greenpeace baníkom rozumie

Niektoré z najväčších ťažobných spoločností majú v peňaženkách až niekoľko tisíc BTC, čiže stovky miliónov dolárov. Údaje tiež ukazujú, že tí s najvyššími bitcoinovými rezervami neustále zvyšujú svoje hash rate.

Greenpeace tiež chápe ich názor. Organizácia vo svojom programovom vyhlásení uviedla, že chápe, že baníci nechcú meniť konsenzus, pretože ich vybavenie stratí hodnotu.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár