Fáma: Bitcoin vytvorila vláda USA

Od vzniku bitcoinu (BTC) sa objavila sieť teórií o skutočnej identite jeho tvorcu Satoshiho Nakamota. Jedna z najzaujímavejších hypotéz naznačuje, že za týmto pseudonymom stojí americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA).

od Simona

Bitcoin a NSA

Základom bezpečnosti a integrity bitcoinu je algoritmus SHA-256, ktorý je základným komponentom na vytváranie identifikátorov transakcií, číslic blokov, adries a ďalších. Tento algoritmus vyvinul Glenn M. Lilly, matematik zamestnaný v NSA, ktorý ho uverejnil v roku 2001. Je prekvapujúce, že Lilly sa neskôr stal vedúcim oddelenia matematického výskumu NSA.

Dávno pred tým, ako sa objavila biela kniha o bitcoine, NSA v roku 1996 uverejnila aj dokument s názvom How To Make A Mint: The Cryptography Of Anonymous Electronic Cash (Ako vyrobiť mincu: kryptografia anonymných elektronických peňazí). Navrhovala v ňom systém využívajúci kryptografiu s verejným kľúčom, ktorý by používateľom umožnil vykonávať anonymné platby bez odhalenia svojej identity – čo je funkcia sčasti podobná bitcoinu.

Bitcoin

Skeptické a sympatizujúce hlasy

Hoci niektorí nadšenci kryptomien veria, že „Satoshi Nakamoto“ je krycie meno CIA (Ústrednej spravodajskej služby), mnohí poukazujú na nedostatok spoľahlivých dôkazov pre toto tvrdenie. Bývalý analytik NSA pre kryptomeny, Jeff Man, sa domnieva, že NSA by bola technicky schopná vytvoriť bitcoin, ale pochybuje o tom, či ho skutočne vytvorila. Man zdôraznil, že NSA bola po afére Watergate v roku 1972 veľmi opatrná a že vývoj bitcoinu ako spôsobu špehovania vlastných občanov by bol v rozpore s jej zásadami.

Ak za bitcoinom skutočne stojí NSA, vyvoláva to otázky o skutočnej povahe bitcoinu ako decentralizovanej meny. Mohlo by to zmeniť vnímanie bitcoinu ako nezávislého a autonómneho finančného nástroja zo strany verejnosti.

Teória o zapojení NSA do bitcoinu naďalej vyvoláva fascináciu a neistotu. Hoci existujú presvedčivé nepriame dôkazy na podporu tejto teórie, chýbajú tvrdšie dôkazy. Isté je, že identita Satoshiho Nakamota je stále záhadou, čo vytvára priestor pre nekonečné špekulácie a diskusie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár