Elon Musk varuje pred treťou svetovou vojnou

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, Elon Musk a kandidát na amerického prezidenta a fanúšik bitcoinu, Vivek Ramaswamy, varovali pred rastúcim rizikom tretej svetovej vojny.

od Martin Tkáč

Elon Musk a Vivek Ramaswamy naznačujú riziko vypuknutia tretej svetovej vojny

Generálny riaditeľ Tesly a SpaceX, Elon Musk a americký prezidentský kandidát, podnikateľ a fanúšik BTC, Vivek Ramaswamy, diskutovali o riziku tretej svetovej vojny počas diskusie na platforme sociálnych médií X. Zaujímalo ich, čo nám vojna Izraela s Hamasom môže priniesť, kým sa nezačne globálny konflikt.

Musk povedal, že „najdôležitejšou otázkou“, o ktorej sa bude diskutovať, je „ako sa vyhneme tretej svetovej vojne.“ Vysvetlil, že tento typ ozbrojeného konfliktu je „civilizačným rizikom, z ktorého sa už možno nedostaneme“. Podľa jeho názoru musíme „uprednostniť vyhýbanie sa tretej svetovej vojne“ a nedovoliť, aby sa „regionálny konflikt rýchlo zmenil na globálny konflikt“. Povedal niečo šokujúce aj obyčajným Američanom:

„Ľudia preceňujú vojenskú silu USA… Už nemáme tú výhodu, akú sme mali kedysi.“

V potenciálnej svetovej vojne by súpermi USA boli Rusko, Čína a Irán. Toto spojenectvo by predstavovalo najväčšiu hrozbu pre Západ, možno za posledné storočia. Všimnime si, že USA by po prvý raz vo svojej histórii bojovali s rovnocenným (alebo možno ešte mocnejším) rivalom.

Pamätajme, že moc Tretej ríše bola iluzórna a výrazne obmedzená prístupom k surovinám. Najmä, keď sa Nemcom nepodarilo ovládnuť ropné oblasti ZSSR. Obmedzením bola demografia. Japonsko bolo tiež kolos s nohami z hliny. O Taliansku ani nehovoriac.

Keď sa vrátime do čias 1. svetovej vojny, stojí za zmienku, že Nemecko bolo spolu s ostatnými Ústrednými mocnosťami len vtedy v prvom období expanzie svojej moci a proti USA a zvyšku nemalo šancu.

Teraz je to iné. Globalizácia umožnila Číne stať sa superveľmocou. Bodkou bola kríza v roku 2008, ktorá postihla Západ, ale nie krajiny ako Ríša stredu či India. Musk to vie.

„V priemyselnej sile nemáme drvivú prevahu… a základom vojny je ekonomická sila, najmä priemyselná výroba… v budúcnosti sa zrejme stane, že spojenectvo Rusko-Čína-Irán môže prekonať západná aliancia,“

– povedal.

„Rusko má suroviny a Čína priemyselný potenciál – úprimne, z vojnového hľadiska sa to perfektne hodí,“

– dodal.

Zároveň kritizoval politiku vlastnej vlády.

„Naša americká politika poháňa túto alianciu, v skutočnosti núti Rusko a Irán do spojenectva s Čínou. Musíme s tým prestať. Je to nerozumné a myslím si, že to povedie k obrovskému riziku pre civilizáciu… Musíme sa uistiť, že neohrozíme samotnú civilizáciu,“

– upozornil.

Rovnováha síl

Aby sa predišlo vypuknutiu tretej svetovej vojny, musí vzniknúť, ako zdôrazňuje Musk, „dve takéto aliancie superveľmocí“ a jedna nemôže ľahko poraziť druhú.

Ide teda o princíp rovnováhy síl. Problém je, že nás to nechráni pred vojnou. Tieto „superschopnosti“ môžu nakoniec robiť chyby vo svojich výpočtoch. To je to, čo história a tzv. Thukydidova pasca, ktorá priamo odkazuje na starovekú peloponézsku vojnu. Stalo sa tak preto, lebo Atény sa báli rastúcej moci Sparty. Sparta zase chcela zosadiť Atény z trónu vo svete gréckej polis. Výsledkom bol spomínaný konflikt.

Vyššie uvedený vzorec sa mnohokrát opakoval. Elity Tretej ríše chceli dobyť Európu, aby na tomto základe vybudovali superštát, ktorý by mohol napadnúť USA a zároveň zosadiť z trónu predtým koloniálnu mocnosť Veľkej Británie. Japonsko snívalo o konečnom vyhnaní Európanov a Američanov z juhovýchodnej Ázie a vybudovaní svojej ríše vychádzajúceho slnka na tomto základe. Poznáme účinky.

„Spojené štáty, ako ich poznáme, prestanú existovať.“

Ramaswamy zdieľal Muskove obavy. Tiež sa domnieva, že tretia svetová vojna predstavuje vážne riziko pre civilizáciu. Počas diskusie povedal, že „ak skutočne vstúpime do tretej svetovej vojny, je pravdepodobné, že Spojené štáty“, ako ich poznáme dnes, prestanú existovať.

Zdôraznil, že „je dôležité, aby ľudia pochopili“ rozsah rizika pre Spojené štáty. Podľa jeho názoru, ak vypukne 3. svetová vojna, USA sa môžu stať „bezbrannými“ a „nielen z pohľadu hraníc, ale aj z pohľadu raketových útokov“. Poukázal aj na potenciálne kybernetické útoky alebo „útoky superelektromagnetických impulzov“.

Okrem toho zdôraznil rôzne ďalšie faktory, ktoré zvyšujú riziko. Myslel tým „ruské hypersonické raketové a jadrové schopnosti“. Moskva, varoval, je v tejto oblasti pred Spojenými štátmi. Na druhej strane, čínske „námorné kapacity“ sú tiež väčšie ako schopnosti Spojených štátov.

„Ak vstúpime do veľkého konfliktu, niečoho, čo sa podobá tretej svetovej vojne proti rusko-čínskej aliancii, s potenciálne Iránom alebo Severnou Kóreou na druhej strane, Spojené štáty, ako ich poznáme, prestanú existovať,“

– upozornil.

Ďalším problémom môže byť, že USA doteraz svoju moc v Tichomorí zakladali na tzv. svätyne. Svoju lietadlovú loď poslali na more, napríklad pri Severnej Kórei, z ktorej vypustili bombardéry, ktoré mohli takmer beztrestne zničiť Američanom nepriateľskú krajinu. Nehovoriac o pomerne jednoduchom odpálení jadrovej zbrane na území rivala. Dnes – prostredníctvom rozšíreného tzv. Čínskeho anti-prístupového systéme, by bola realizácia takejto stratégie oveľa náročnejšia.

„Mali by sme obnoviť normálne vzťahy s Ruskom“

Počas rozpravy zazneli aj slová, ktoré by mali znepokojiť najmä Poliakov. Musk sa domnieva, že je potrebné, aby USA obnovili normálne vzťahy s Ruskom.

„Z hľadiska civilizačného rizika by sme mali obnoviť normálne vzťahy s Ruskom… pretože alternatívou je… os obrovskej moci proti Západu a položenie základov 3. svetovej vojny,“

– varoval miliardár.

„Úprimne povedané, nevidím žiadne výhody, iba zlé veci v predlžovaní konfliktu na Ukrajine a s Ruskom… zlé veci pre Ukrajinu, zlé veci pre Spojené štáty a aj pre svet,“

– dodal.

Kryptomeny a vojna

Nevieme, ako by sa kryptomeny zachovali v prípade globálnej vojny. Ako rizikové aktíva by teoreticky mohli stratiť hodnotu. Tretia svetová vojna je teda jednou z hlavných hrozieb tohto trhu, ktorý v poslednom čase výrazne naberá na hodnote.

Na druhej strane existuje veľa návrhov, že nedávne zvýšenie ceny BTC je výsledkom obáv z vypuknutia vojny.

Bývalý generálny riaditeľ BitMEX, Arthur Hayes, nedávno upozornil na zaujímavý fenomén. Kurzy bitcoinu a zlata prudko vzrástli po nedávnom prejave amerického prezidenta Joea Bidena, v ktorom poukázal na geopolitické hrozby – vojnu na Blízkom východe a vo východnej Európe. Počas svojho prejavu zdôraznil, že USA zostávajú svetovým žandárom a budú brániť okrem iného napr. Poľsko, ak by našu krajinu napadlo Rusko.

„Bezprostredne po Bidenovom prejave bitcoin – spolu so zlatom – nabral na hodnote uprostred agresívneho výpredaja dlhopisov amerických štátnych dlhopisov s dlhou platnosťou. Nejde o špekulácie týkajúce sa schválenia ETF. Toto je bitcoin, ktorý predznamenáva budúcu, vysoko inflačnú situáciu vo svetovej vojne,“

povedal zakladateľ BitMEX.

Bitcoin zdražel aj po vypuknutí vojny na Ukrajine a v poklese pokračoval až vtedy, keď sa ukázalo, že Rusko neobsadilo Kyjev a konflikt sa zmenil na pozičnú vojnu.

Otázkou je, či by sa kryptomena zachovala rovnako, keby nešlo o regionálny konflikt (napríklad vojna na Ukrajine), ale o globálny, do ktorého by boli zapojené USA a Čína. Tu dúfame, že nebudeme musieť zistovať odpoveď.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár