Pred nami je ďalší nárast inflácie a pokles ceny bitcoinu, varuje expert z Jarvis Labs

Ben Lilly, spoluzakladateľ spoločnosti Jarvis Labs, v nedávnom tweete poskytol svoju analýzu minulosti, súčasnosti a možnej budúcnosti inflácie a toho, ako by mohla ovplyvniť cenu bitcoinu a celý trh s kryptomenami.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Inflácia a výmenný kurz bitcoinu

Lilly konštatuje, že inflácia v posledných mesiacoch výrazne klesla. Potvrdzujú to aj nové údaje z USA. Uvádza však, že nie je presvedčený o tom, že problém bol úplne vyriešený. Môžu nastať ďalšie fázy prudkého rastu cien, ktoré by mohli spôsobiť chaos na svetových trhoch. Naznačujú to údaje zo 60. a 70. rokov 20. storočia.

V nasledujúcom grafe Lilly poukazuje na to, že koncom 60. a začiatkom 70. rokov minulého storočia index spotrebiteľských cien po rokoch recesie rástol, pričom pred ďalšími prudkými nárastmi nasledovali obdobia stagnácie. Inflácia od roku 1975 tiež klesala, potom sa opäť výrazne zvýšila a začiatkom 80. rokov dosiahla svoj vrchol.

Inflacia a kurz bitcoinu

Zdroj: Fed

Lilly varuje, že sa možno práve nachádzame uprostred obdobia prvého takéhoto upokojenia. Nemá teda zmysel otvárať šampanské.

Okrem toho analytik z Jarvis Labs naznačuje, že možno vstupujeme do obdobia „trojitého poklesu“ inflácie, podobne ako pred 50 rokmi.

To všetko by malo zaujímať investorov do BTC. V čase, keď je trh s kryptomenami od začiatku tohto roka v rastovom trende a index spotrebiteľských cien ukazuje, že inflácia rýchlo klesá, existuje možnosť prudkého nárastu inflácie, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť cenu bitcoinu, a teda aj altcoinov.

kurz btc

S pulzujúcou infláciou na obzore by trh kryptomien mohol otestovať minimá z roku 2022 a dokonca stanoviť nové. Analytik zhrnul svoje úvahy vo svojom článku:

„Zdá sa, že infláciu sa podarilo skrotiť – zatiaľ. Z reakcie trhov sa zdá, že investori veria, že inflácia dosiahla svoj vrchol a Federálny rezervný systém (FED) sa vráti k znižovaniu úrokových sadzieb a kvantitatívnemu uvoľňovaniu, aby oživil slabnúce hospodárstvo.“

Ďalej odporúča zachovať chladnú hlavu, pretože pod tým všetkým sa stále „skrývajú inflačné tlaky“.

V decembri sa inflácia CPI v USA znížila na 6,5 % v porovnaní so 7,1 % zaznamenanými v novembri a 7,7 % v októbri. Ako vidieť, zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Fedu prinieslo svoje prvé ovocie. Niektorí sa domnievajú, že Federálny rezervný systém dokonca začne znižovať úrokové sadzby, ak inflácia klesne ešte o jeden percentuálny bod.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár