Najlepšie kryptomeny na staking pre rok 2022

od Martin Tkáč

Pojem „staking“ sa vzťahuje na kryptomeny s konsenzuálnym algoritmom Proof of Stake. PoS vám umožňuje vytvárať nové bloky bez toho, aby ste sa spoliehali na špecializované, drahé ťažobné zariadenia, ako je to v prípade blockchainov Proof of Work (ktoré zahŕňajú okrem iného aj bitcoiny).

Používatelia, ktorí majú záujem spoluvytvoriť blockchain, investujú iba do kryptomeny podľa vlastného výberu. Zmrazujú svoje mince na vopred určený čas, čím sa stávajú validátorom trhu, a teda plnia špecifickú funkciu v sieti. Obľúbenosť tohto riešenia zvyšuje aj to, že sa výrazne znižuje spotreba elektrickej energie. Namiesto zložitých matematických výpočtov hardvérom s vysokým výpočtovým výkonom je bezpečnosťou siete ukladanie vlastných mincí používateľov. V prípade pokusu o podvod používateľ riskuje stratu všetkých zablokovaných prostriedkov.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

S cieľom dodatočne odradiť od správania, ktoré je škodlivé pre sieť, je zvykom definovať minimálny zostatok potrebný na to, aby ste sa stali validátorom.

Obsah

Odmeny za stakovanie
Kryptomeny na staking na rok 2022
Ethereum (ETH)
Solana (SOL)
Terra (LUNA)
Polygon (MATIC)
Cosmos (ATOM)
Fetch (FET)
Zhrnutie

Odmeny za stakovanie

Každá sieť využívajúca ochranu PoS môže zaviesť iný spôsob odmeňovania svojich overovateľov. Do úvahy možno vziať niekoľko faktorov, napr. obdobie stakovania, množstvo stakovania v minciach a celkové množstvo stakovania v sieti. Obľúbeným riešením je aj stanovenie fixného percenta odmeny za staking.

Odmena môže byť rovnaká alebo odlišná v závislosti od zavedeného systému.

Kryptomeny na staking na rok 2022

Predstavujeme vám niekoľko projektov založených na konsenze Proof of Stake, ktoré stoja za pozornosť. Toto nie je investičná rada, odporúčame vám, aby ste si pred rozhodnutím o kúpe tokenov sami preštudovali každý projekt.

Ethereum (ETH)

Ethereum je stále založené na PoW, ale je v procese transformácie na Ethereum 2.0 s konsenzom PoS. Od spustenia Beacon Chain, reťazca zodpovedného za zabezpečenie siete, sa môžete zúčastniť procesu stakingu.

RPMN (ročná percentuálna miera) je v súčasnosti 5,2 %. Aby ste sa stali úplným validátorom siete, musíte mať až 32 ETH, čo je pri súčasných cenách na trhu nemalá suma. Samozrejme sa môžete pripojiť aj k existujúcim staking poolom. Zoznam webových stránok, ktoré ponúkajú vstup do takýchto poolov, nájdete medzi inými na webovej stránke http://beaconcha.in.

Dôležitým faktom je, že zo stakingu nebude možné odstúpiť, kým nebudú implementované všetky aktualizácie Etherea a nedokončí sa prechod na Proof of Stake. Termín realizácie poslednej etapy sa nedávno opäť posunul na rok 2023. Ak by sme však chceli niekde alokovať financie na dlhšie, Ethereum je nepochybne projekt s veľmi pevnými základmi.

Solana (SOL)

Sieť Solana zaznamenala za posledný rok veľký úspech. Jeho obrovská škálovateľnosť pri zachovaní nízkej transakčnej ceny z neho urobila silného konkurenta Etherea. Pri príležitosti ďalších prieťahov súvisiacich s prechodom Etherea na PoS a súvisiacu vymoženosť, možno tušiť, že hype na SOL sa tak skoro neskončí.

Každý sa môže stať úplným validátorom Solana, ale hlasovanie o pripojení viacerých blokov môže zahŕňať poplatky až 1,1 SOL za deň, čo tiež zvyšuje ochotu používateľov pripojiť sa k poolom.

Terra (LUNA)

Cieľom tvorcov projektu je revolúcia na trhu slablecoinov. UST funguje v symbióze s LUNA a obe meny sú na sebe závislé. Množstvo LUNA v obehu udržuje stabilnú cenu USD.

Terra je príkladom Proof of Stake s iba 130 validátormi s najviac uzamknutými LUNA coinami. Používatelia stakingu delegujú svoje tokeny na validátora a dostávajú za to odmeny.

Luna môže byť uložená napríklad na Binance alebo prostredníctvom ich Trust Wallet, ale cenovo najefektívnejším riešením je inštalácia aplikácie Terra Station.

Pre porovnanie, v čase písania článku je APY na Binance 3,85% a na Terra Station až 9,27%

Staking pre rok 2022

Polygon (MATIC)

Polygon Network je platforma, ktorá predstavuje škálovacie riešenie pre Ethereum. Používa blockchainy vrstvy 2, ktoré bežia popri hlavnom reťazci Ethereum, čím zaisťujú rýchlejšie a lacnejšie transakcie pre používateľov siete.

APR je približne 11 %. S mincami môžete obchodovať na burze, ako je Binance, alebo synchronizáciou peňaženky na webovej stránke Polygon. Za zmienku stojí, že pri vkladaní na burzu (akejkoľvek mince) si nevieme vybrať validátora, do ktorého chceme prostriedky previesť.

Cosmos (ATOM)

Princípy fungovania Cosmosu sú podobné ako Polygon, ale nie sú obmedzené na sieť Ethereum. Cieľom vývojárov je vytvoriť rýchly a pohodlný „Blockchain Internet„, siete schopné vzájomnej komunikácie. Cosmos uľahčuje vývojárom budovanie blockchainov pri zachovaní suverenity.

APY pri vkladaní tokenov ATOM je okolo 9,5 % APY. Existuje až 35 peňaženiek, s ktorými môžete založiť mince. Je to možné aj cez burzy Coinbase a Binance.

Fetch (FET)

Fetch je decentralizovaný projekt, ktorý spája výhody blockchainu a umelej inteligencie. Jeho úlohou je zlepšovať a optimalizovať existujúce systémy vďaka zavedeniu tzv programovateľných agentov. Sú to digitálne vzdelávacie entity, ktoré inteligentne vytvárajú riešenia súčasných problémov siete. Fetch má potenciál spôsobiť revolúciu v mnohých existujúcich odvetviach vrátane zdravotníctva a cestovného ruchu.

Tokeny FET je možné vložiť aj na burzu Binance alebo pomocou synchronizácie peňaženky, ako je napríklad Metamask na Fetch.ai. APY je 4,7 %.

Zhrnutie

Vyššie bolo popísaných len niekoľko vybraných kryptomien. Existuje však množstvo ďalších projektov, ktoré môžete podporiť investovaním svojich zdrojov a zarábaním peňazí týmto spôsobom. Staking je jednoduchý spôsob pasívneho príjmu. Za predpokladu, že chceme HODLovať dané coiny tak či tak, môžeme súčasne zvýšiť ich počet pohodlným a transparentným spôsobom.

Každej investícii by mal predchádzať prieskum. Niektoré projekty ponúkajú naozaj vysoké percentá z investovaného kapitálu, no staking je zvyčajne dlhodobá investícia. Unáhlené rozhodnutie môže mať za následok straty. Investujte teda len do projektu ktorému rozumiete.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár