Šesť signálov, ako spoznáte narcistickú ženu. Ale aj muža.

Súdny spor slávneho herca Johnyho Deppa s jeho ex partnerkou Amber Heard pútal pozornosť verejnosti na celom svete. Vďaka nemu povedomie o ženskom narcizme prelomilo spoločenské tabu.

od Martin Tkáč

Keď sa povie narcis, väčšina ľudí si to spája so správaním muža. No štúdie poukazujú na to, že z pohľadu pohlavia je to takmer pol na pol.

Sú aj takí, ktorí pochybujú, že narcistické ženy vôbec existujú. Až kým sa na vlastnej koži nepresvedčia o opaku.

Sám som bol jedným z nich.

V reáli je narcizmus forma matrixu a kým cez vlastné skúsenosti a samovzdelávanie nepochopíme ako funguje, nebudeme nikdy schopní sa z neho odpojiť.

Ako teda spoznať narcistku včas?

Nie je to žiadna jadrová fyzika, varovných signálov je viac než dosť.

A aj keď sa to vzťahuje rovnako na obidve pohlavia, tu sú základné známky narcizmu u žien.

Tichá domácnosť

Jedným z hlavných znakov ženského narcizmu je používanie tichej domácnosti. Vo vzťahu sa nedá fungovať, ak sa partneri nerozprávajú. Tichá domácnosť je absolútny nezmysel, ktorý nikomu neprospieva a je jednou z foriem manipulácie a vydierania. Absencia komunikácie je preto jednou z najkrutejších foriem ženského násilia, ktorá neprospieva žiadnemu páru. Táto taktika narcistickej manipulácie má niekoľko podôb. Žena môže prestať komunikovať na týždne až  mesiace. Môže sa „vytratiť”, prestať reagovať na správy, telefonáty a emaily. Niektoré ženy dokonca komunikujú s mužom len cez deti alebo prostredníctvom domácich zvierat. Tyrania tichom je bezpochyby obľúbenou formou manipulácie ženských narcisov.

Odopieranie sexu

Muži často vnímajú odopieranie sexu ako neplnenie si manželskej povinnosti.

Tu je dôležité pochopiť, že narcizmus je predovšetkým hra o dominanciu a moc. Aj preto ženské narcistky dokážu túto hru hrať počas veľmi dlhého obdobia. Táto forma narcistického násilia je neuveriteľne zákerná a krutá, a to je hlavným dôvodom, prečo ju manipulantky využívajú tak často a výdatne. Dali tomu za pravdu aj súdy vo Francúzsku, keď v meste Nice udelil súd 51-ročnému mužovi vysokú pokutu za dlhodobé neplnenie si manželských povinností. Síce je to opačný prípad, ale potvrdzuje, že aj podľa francúzskeho práva je sex neodmysliteľnou súčasťou manželstva, a preto je jeho nenapĺňanie formou násilia.

Vlčica v ovčom rúchu

Skrytý narcizmus je zo všetkých typov narcizmu nepochybne najnebezpečnejší. Skryté narcistky sú vlčice, ktoré sa skrývajú v ovčom rúchu. Často sú to psychoterapeutky, koučky alebo političky. Tieto ženy vonkajšiemu svetu premietajú láskyplné, milé a trpezlivé správanie, no v skutočnosti sú vo svojom vnútri veľmi sebecké a zákerné.

Večná obeť

Nekonečná viktimizácia je najlepšou zbraňou ženských narcistiek. Tieto večné obete majú vo zvyku ľutovať sa. Ich zrkadlo odráža bezbranné dieťa, ktoré vždy potrebuje pomoc iných. To ostatných ešte viac chytí do pasce a udržuje ich v narcistickej hre na obeť. Ich cieľom je však len ovládať alebo manipulovať.

Narážky, ohováranie a ničenie reputácie

Hranice toho, čo si môže dovoliť muž k mužovi, je jasne daná. Ak zájde príliš ďaleko, odpoveď je takmer vždy fyzický konflikt. Ženské konflikty sa ale prejavujú úplne inak. Videli ste niekedy, ako sa k sebe správajú agresívne dievčatá na strednej škole? Je to celé o narážkach, ohováraní a ničení reputácie. A práve túto techniku si ženské narcistky preniesli do dospelosti. Narcistky si sadisticky užívajú šikanu, zahanbovanie a ponižovanie blízkych, a to predovšetkým pred inými. Vyžívajú sa z pádu iných. Preto ponižovanie, ohováranie a vyvolávanie strachu sú rovnakým týraním, ako fyzické násilie.

Všetko obracia proti vám

Samozrejme všetci narcisti využívajú gaslighting a projekciu, a ženské narcistky nie sú žiadnou výnimkou. Takže projektovanie alebo obracanie všetkého proti vám je starým trikom narcisov. Napríklad vás partnerka dokáže obviniť z nevery po tom, čo vám bola sama neverná. A k tomu všetkému ešte zamieša starý dobrý gaslighting a začne vás presviedčať, že si to len zle pamätáte. Alebo sa vás dokonca bude snažiť presvedčiť, že sa vlastne nič nestalo.

Keby to nebolo také tragické, bolo by to na smiech.

Aké je riešenie?

Šesť signálov, ako spoznáte narcistickú ženu. Ale aj muža.

Riešenie sa dá rozložiť do troch častí.

V prvom rade sa ich musíme čo najskôr zbaviť. A ak to nie je možné, tak je potrebné minimalizovať ich vplyv na náš život.

V druhom rade je potrebné neúnavne exponovať ich manipulatívnosť, projekciu a gaslighting. Funguje ako exorcizmus.

A v treťom rade, zastavme im prísun narcistickej energie vo forme emócií. Narcisti dobre vedia, že bez prísunu tejto energie uschnú ako púpava a radšej si rýchlo nájdu novú obeť.

A v neposlednom rade každý deň ďakujte bohu, že ste to prežili v zdraví a bez toho, aby ste prepadli alkoholu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár