Čínska ľudová banka začala zahŕňať e-juan do svojej správy o množstve peňazí v obehu

Čínska ľudová banka (PBoC) začala zahŕňať digitálnu menu centrálnej banky krajiny, e-CNY, do správ merajúcich množstvo meny v obehu. Čo sa ukázalo?

od Simona

Newsletter news

Čínska ľudová banka vo svojej správe zahŕňa CBDC

Podľa správy zverejnenej 10. januára bolo k 31. decembru 2022 v obehu 13,61 miliardy digitálnych jüanov (asi 2 miliardy USD).

PBoC uviedla, že pridanie digitálneho jüanu k svojim údajom neviedlo k „významným zmenám v mierach rastu“ obehu peňazí na trhu. 13,61 miliardy e-CNY predstavovalo len asi 0,13 % juanov v obehu (údaje za koniec roka 2022).

Čína, druhá najväčšia ekonomika sveta, ako jedna z prvých začala testovať CBDC vo vybraných mestách a regiónoch – tento projekt bol dokonca konečne sprístupnený aj zahraničným športovcom, ktorí sa zúčastnili na Zimných olympijských hrách v Pekingu, ktoré sa konali takmer pred rokom – vo februári 2022

Podľa bývalého riaditeľa výskumu PBoC bolo používanie digitálnej meny v čase spomínaného športového podujatia nízke. Adopcia tiež nie je veľká v širšom kontexte. Transakcie e-juanov predstavovali v októbri približne 14 miliárd dolárov. To všetko sa odohráva viac ako dva roky po uvedení e-CNY na trh (stalo sa tak v apríli 2020).

Centrálna banka v septembri oznámila, že plánuje rozšíriť implementáciu e-CNY do provincií Guangdong, Jiangsu, Hebei a Sichuan. Stane sa tak „v pravý čas“. Čínski predstavitelia zatiaľ nepredstavili stratégiu, ako predstaviť CBDC všetkým obyvateľom ich krajiny.

CBDC

Adopcia e-juanov

Vyššie uvedené ukazuje, aké skoré je prijatie CBDC.

V príspevku na svojej oficiálnej stránke WeChat z 10. októbra čínska centrálna banka napísala, že do konca leta dosiahol počet transakcií uskutočnených v 15 provinciách krajiny v rámci pilotného projektu CBDC 360 miliónov. Dovtedy 5,6 milióna maloobchodných predajní podporovalo digitálny jüan ako zákonné platidlo.

Cieľom Číny je pravdepodobne úplné odstránenie hotovosti a súčasné využitie CBDC v zahraničnom obchode. Týmto smerom sa uberá aj juniorský partner Pekingu Rusko. Písali sme o tom tu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár