Čína bude používať digitálny jüan na cezhraničný obchod

Čína je nesporným lídrom v pretekoch o úplné zavedenie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Ich digitálny jüan (e-CNY) získava čoraz viac aplikácií. Po implementácii inteligentných kontraktov do štruktúry virtuálnej meny tentoraz Čínska ľudová banka zaviedla jej používanie v cezhraničnom obchode.

od Simona

Newsletter news

Ďalšie využitie digitálneho jüana

Centrálne banky na celom svete oznamujú vývoj svojej digitálnej meny a niektoré sú už dokonca vo fáze pilotného programu. Žiadna z krajín sa však nemôže rovnať Číne, ktorá tento typ peňazí vyvinula a uviedla na trh ako prvá. Hoci e-CNY doteraz nemala oficiálne uvedenie na trh, v mnohých častiach krajiny zostáva v obehu v pilotnej podobe. V januári bol digitálny jüan použitý na nákup cenných papierov.

Teraz však Číňania budú môcť toto aktívum používať na cezhraničné obchodovanie. Mesto Sü-čou totiž zverejnilo plán na podporu prijatia digitálneho jüanu do praxe. Uvedené mesto, ktoré sa nachádza na východe krajiny, je dôležitým obchodným centrom. Práve odtiaľto odchádza množstvo vlakov, ktoré dodávajú tovar do mnohých regiónov Ázie.

Cieľom mestských orgánov je používať e-CNY na platby za služby a skladovacie poplatky za tovar prepravovaný vlakmi. Xuzhou má totiž 18 cezhraničných železničných spojení, ktoré vedú do 21 krajín Ázie a Európy. Okrem toho projekt počíta s rozšírením funkčnosti e-CNY tak, aby sa s ním dali platiť dane a platby za komunálne služby.

cezhraničný obchod

Pokiaľ ide o provinčné regióny s vysokým záujmom o digitálny juan, za zmienku stojí najmä mesto Changshu. Jeho úrady oznámili, že budú vyplácať mzdy štátnym zamestnancom a ľuďom pracujúcim vo verejných inštitúciách pomocou čínskeho CBDC.

Aj hongkonský menový úrad nedávno oznámil, že oblasť Veľkého zálivu Guangdong-Hongkong-Makau (HKMA) sa stane testovacím miestom na uskutočňovanie cezhraničných platieb pomocou tejto meny.

„HKMA spolupracuje s centrálnou bankou pevninskej Číny, People’s Bank of China, na testovaní digitálneho jüanu ako nástroja na cezhraničné platby v Hongkongu,“ informoval viceprezident HKMA Darryl Chan.

Úradník tiež dodal, že HKMA spolu s čínskymi správnymi orgánmi zvažuje samostatný cezhraničný projekt, do ktorého by bolo zapojené Thajsko a Spojené arabské emiráty. Jeho cieľom je „zlepšiť efektívnosť a znížiť náklady na cezhraničné transakcie“.

Čína sa odkláňa od amerického dolára

Čínska vláda posilňuje snahu dosiahnuť čo najväčší pokrok v oblasti CBDC v čase, keď sa medzinárodné obchodné trhy snažia odkloniť od parity amerického dolára. Čína totiž nedávno uzavrela niekoľko obchodných zmlúv s Ruskom a Indiou, ktorých národné meny sú založené na americkom dolári.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár