India testuje offline platby pomocou CBDC

India testuje digitálnu menu centrálnej banky (CBDC), digitálnu rupiu. V súčasnosti sa testuje jej offline funkčnosť. Podrobnosti uviedol Ajay Kumar Choudhary, výkonný riaditeľ Indickej rezervnej banky (RBI).

od Simona

Newsletter news

Digitálna rupia a offline platby

Indická centrálna banka spustila pilotný projekt CBDC 1. novembra 2022. Zúčastňuje sa na ňom 50 000 používateľov a 5 000 obchodníkov. K 25. februáru bolo v rámci systému prevedených približne 134 miliónov USD v 800 000 transakciách.

Choudhary tlmočil, že RBI teraz skúma funkčnosť offline platieb, ktoré by sa uskutočňovali prostredníctvom CBDC. V rozhovore pre CNBC TV18 uviedol, že centrálna banka teraz hodnotí potenciál CBDC pre cezhraničné transakcie a prepojenie so staršími finančnými systémami iných krajín. Priznal, že on a jeho kolegovia sa „tešia“ na „účasť na testoch subjektov súkromného sektora a fintechov“.

Dodal, že CBDC sa čoskoro stane bežným prostriedkom výmeny a musí mať všetky vlastnosti fyzickej meny vrátane poskytovania anonymity spotrebiteľom.

Hlavnou motiváciou Indie na zavedenie CBDC je zlepšenie regionálnej finančnej inklúzie a rozvoj digitálnej ekonomiky. Choudhary tiež povedal pre televíziu CNBC TV18, že CBDC nakoniec nahradí kryptomeny.

UPI v Singapure

K tomu treba dodať, že indická národná platobná sieť Unified Payment Interface (UPI) rozšírila 21. februára svoje služby do Singapuru. Integrácia UPI so službou PayNow umožňuje indickým a singapurským občanom rýchlo posielať peniaze do zahraničia.

Spočiatku budú zahraničné prevody spracovávať štyri veľké indické banky – State Bank of India, Indian Overseas Bank, Indian Bank a ICICI Bank. Na druhej strane, Axis Bank a DBS Bank India budú spracovávať prichádzajúce prevody. DBS Bank a singapurská spoločnosť Liquid Group budú poskytovať služby používateľom v regióne.

CBDC

CBDC nahradia kryptomeny?

Vráťme sa k tomu, či CBDC môžu nahradiť kryptomeny. Pokiaľ ich úrady krajiny nezakážu, je to otázne. Najmä preto, že občania môžu mať vždy obavy z digitálnych mien štátov. V Číne sa prijatie e-juanu Pekingu nepozdáva, keďže spotrebitelia sa oprávnene obávajú, že CBDC ešte viac znížia ich súkromie, ktoré je v Ríši stredu aj tak už dlho ohrozené.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár