Izrael sa pripravuje na vydanie CBDC

Izraelská centrálna banka tvrdí, že CBDC by mohli byť odpoveďou na nárast používania stablecoinov v ekonomike.

od Simona

Newsletter news

Izrael je otvorený pre CBDC

Izraelská centrálna banka tvrdí, že pripravuje plán na vydanie potenciálnej digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Formálne rozhodnutie ešte nebolo prijaté. Dozvedeli sme sa tiež, že 17. apríla Riadiaci výbor pre potenciálnu emisiu digitálneho šekla pri Bank of Israel načrtol možné scenáre vývoja a implementácie CBDC s názvom „SHAKED“.

Orgány konštatovali, že zvýšené prijatie stablecoinov by mohlo „narušiť platobný systém“. Okrem toho by takéto projekty, ktoré nie sú spojené so šekelom, „mohli poškodiť aj menovú transmisiu“ v krajine.

„V tejto chvíli neexistujú žiadne náznaky významného prijatia stablecoinov ako platobného prostriedku v Izraeli. Platobné návyky verejnosti by sa však mohli rýchlo zmeniť, napríklad v prípade scenára emisie stablecoinov veľkým subjektom súkromného sektora,“

-uvádza sa v správe.

Výbor uviedol, že ďalším potenciálnym faktorom rozvoja CBDC je pokles používania hotovosti v Izraeli. Bolo uvedené tiež, že bankovky a mince sa v krajine stále používajú na značnú časť spotrebiteľských transakcií, ale zmena platobných zvyklostí verejnosti by mohla viesť k odklonu od používania fiat centrálnej banky. Riešením by bolo vydávanie CBDC.

V správe sa tiež uvádza, že vydávanie CBDC by sa zvažovalo aj s cieľom „podporiť konkurenciu v platobnom a finančnom systéme v digitálnom veku“. Dodala, že ak by USA alebo Európska únia vydali CBDC, ovplyvnilo by to aj rozhodnutie Izraela vydať sa podobným smerom.

Riadiaci výbor všetko uzavrel konštatovaním, že situáciu monitoruje a pripravuje sa na prípadnú emisiu digitálneho šekla.

CBDC

Čo robia Spojené štáty?

Zdá sa, že Izrael nasleduje to, čo robia USA, ktoré sa tiež snažia regulovať trh s kryptomenami, pričom sa zameriavajú na stablecoiny. Začiatkom tohto roka tamojší regulačný orgán pre cenné papiere, Israel Securities Authority (ISA), navrhol legislatívu, ktorá by aktíva kryptomien klasifikovala ako cenné papiere. Rovnakým smerom sa snaží ísť aj americká SEC, ktorej predseda Gary Gensler verejne vyhlásil, že takmer všetky kryptomeny sú cennými papiermi. Uviedol, že za všetkými kryptomenami – okrem BTC – stoja „skupiny podnikateľov“, ktorí majú svoje „právnické osoby“, často registrované v „daňových rajoch“. To podľa neho stačí na to, aby sa takmer všetky tokeny a kryptomeny považovali za cenné papiere.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár