Chce Intel vstúpiť na trh hardvéru na ťažbu BTC?

Intel by mohol vstúpiť na trh hardvéru na ťažbu bitcoinov. Na konferencii ISSCC spoločnosť pripravila špeciálnu prezentáciu „predstavovaných čipov“, aby predstavila nový procesor „Bonanza Mine“. Ide o čip opísaný ako „Ultra-nízkonapäťový, energeticky úsporný ASIC na ťažbu bitcoínov“.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Intel chce ťažiť BTC

Intel môže čoskoro konkurovať gigantom ako Bitmain na trhu špecializovaných ASIC na ťažbu bitcoinov.

Intel už niekoľko rokov navrhuje ASIC čipy optimalizovaných pre SHA 256, počnúc hľadaním správnej cesty v Intel laboratóriách. Viac podrobností poskytneme v budúcnosti – vyjadrila sa k veci spoločnosť

Táto správa prichádza hneď po komentároch vedúceho tímu GPU spoločnosti Intel Raja Koduriho, ktorý na túto tému hovoril počas živého vysielania vlani v decembri. Potom spomenul, že spoločnosť pracuje na špecializovanom zariadení súvisiacom s technológiou blockchain.

Bitcoin sa zvyčajne ťaží na ASIC, čo sú špecializované procesory špeciálne navrhnuté na vykonávanie jedného typu ťaženia (inými slovami, jedného typu práce). Tieto čipy poskytujú výkonnostnú výhodu oproti zložitejším typom čipov, ako sú procesory a grafické karty, ktoré môžu vykonávať rovnakú úlohu. Výsledkom je, že drvivá väčšina ťažby bitcoinov sa vykonáva pomocou hardvéru ASIC.

Začiatky v roku 2018

Prvé známky záujmu Intelu o ťažobný hardvér prišli v roku 2018 vo forme patentu na špecializovaný systém spracovania dát, ktorý využíva „SHA-256 optimalizovanú dátovú cestu (kryptografický algoritmus) pre vysokovýkonnú ťažbu bitcoinov“.

Intel má vo všeobecnosti bohaté skúsenosti s algoritmom SHA-256. V kombinácii so svojimi schopnosťami výroby kremíka môže byť spoločnosť obzvlášť konkurencieschopným hráčom na trhu hardvéru, najmä vzhľadom na jej zameranie na nízkoenergetickú a vysokovýkonnú prevádzku zariadení.

Je vhodné dodať, že aj Intel nedávno veľmi jasne signalizoval, že výrobu svojich GPU neobmedzí len na hry.

Zatiaľ tiež nie je jasné, či Intel uvoľní čip Bonanza Mine ako produkt s otvoreným koncom, alebo či zostane obmedzený na výskumný projekt spoločnosti.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár