Spoločnosť BlackRock predpovedá, čo urobí Fed s úrokovými sadzbami

Najväčší svetový správca aktív BlackRock neočakáva, že Federálny rezervný systém tento rok zníži úrokové sadzby.

od Simona

Newsletter news

Spoločnosť BlackRock tvrdí, že zníženie úrokových sadzieb neočakáva

Spoločnosť BlackRock zverejnila svoj týždenný komentár k stavu hospodárstva. Uvádza sa v ňom, že Fed v tomto roku úrokové sadzby nezníži. V dokumente sa uvádza, že „trhy rýchlo ocenili potenciálne zníženie úrokových sadzieb“, ktoré sa zapísalo do „turbulencií v bankovom sektore“. S výnimkou toho, že experti firmy uviedli, že „v tomto roku neočakávajú zníženie úrokových sadzieb“. Dodali, že centrálne banky sa kedysi „ponáhľali zachraňovať ekonomiku počas recesií“, ale „teraz spôsobujú recesie, aby bojovali proti inflácii. Na druhej strane to „robí znižovanie sadzieb nepravdepodobným“. BlackRock tiež tvrdí, že „Fed by mohol vykonať zníženie sadzieb ocenené trhmi len v prípade, ak by došlo k vážnejšej úverovej kríze, ktorá by spôsobila ešte hlbšiu recesiu, ako sa očakávalo“.

Experti firmy sú tiež toho názoru, že inflácia v USA vôbec nebude klesať tak rýchlo, ako si mnohí myslia. Poukazujú na to, že „februárové údaje o indexe spotrebiteľských cien v USA potvrdili náš názor, že inflácia stále nie je na ceste k dosiahnutiu inflačného cieľa Fedu“.

bitcoin

Čo to znamená pre kryptomeny?

Čo to všetko znamená pre trh digitálnych aktív? Samotná nádej na zníženie úrokových sadzieb viedla k prudkému nárastu ceny BTC. Dnes stojí jeden bitcoin 28 600 USD. Ide o najvyššiu cenu od júna 2022. Na dennej báze kryptomena zdražela o 2 %, zatiaľ čo na týždennej báze zdražela o 3 %. Jeden ETH stojí približne 1 800 USD (cenový skok na týždennej báze o 2,5 %. Podobne sa správa aj zlato, ktoré stojí takmer 2 000 USD za uncu.

Ak Fed v roku 2023 nezníži úrokové sadzby, neznamená to okamžite pokles. Stačí, aby ich Federálny rezervný systém prestal zvyšovať alebo aby pokračoval v pumpovaní peňazí do finančného systému (čo sa už deje v súvislosti s bankovou krízou).

Na druhej strane americké úrady vidia, že situácia nie je dobrá. Samotný prezident Joe Biden v posledných dňoch priznal, že to najhoršie ešte nie je za nami:

„Nie, ešte nie je koniec. Sledujeme situáciu veľmi pozorne,“ povedal tento týždeň počas rozhovoru s médiami.

Podobný postoj možno vidieť aj v prípade ministerky financií Janet Yellen, ktorá nedávno povedala, že federálna vláda by mohla garantovať všetky vklady menších bánk, ak by ich postihli masívne výbery klientov. Niekoľko dní predtým odmietla myšlienku, že by vláda poskytla záruku za všetky vklady.

Nedávne vyhlásenia Bidena a Yellen ukazujú, že situácia amerických bánk nie je pod kontrolou. Ďalšie ich problémy naopak podporia býčí trh s kryptomenami a prinútia Fed vrátiť sa ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár