Bitcoin klesá v dôsledku nových makroekonomických údajov z USA

Ukazuje sa, že inflácia v USA neklesá tak rýchlo, ako by si investori želali. Máme pre vás nové údaje z Úradu pre ekonomické analýzy ministerstva obchodu.

od Simona

Newsletter news

Bude inflácia naďalej zasahovať do ocenenia aktív?

Uvedený orgán oznámil, že tzv. deflátor PCE (ide o mieru zmien cien tovarov a služieb nakupovaných spotrebiteľmi; Fedom preferovaný ukazovateľ rastu cien) v januári 2023 medziročne dosiahol 5,4 %. Mesiac predtým to bolo 5,3 % medziročne. Zároveň ide o revidované údaje – pôvodné výpočty poukazovali na 5 % -, takže sa ukazuje, že údaje sú horšie ako decembrové prognózy a výpočty.

Čo však tieto údaje znamenajú? Ukazujú nám, že v americkej ekonomike stále pretrvávajú veľké inflačné tlaky, takže s vysokým rastom cien v USA sa nerozlúčime tak skoro, ako sme očakávali.

Investorov by toto malo zaujímať. Ak totiž bude inflácia naďalej rásť, Fed bude nútený ďalej zvyšovať úrokové sadzby. Tento proces zase istým spôsobom utlmí rast na akciových trhoch alebo trhoch s kryptomenami.

Nie všetko je však vykreslené v takýchto pochmúrnych farbách. Po prvé, všimnime si, že trh už nacenil ďalšie 2-3 zvýšenia úrokových sadzieb zo strany FEDu. Pokiaľ sa tieto budú držať na nízkej úrovni – 25 bázických bodov – trhy by nemali reagovať prudkými a veľkými prepadmi. Môže dôjsť len k plytkým, zdravým korekciám.

Otázkou je, či vyššie zvýšenie, napr. na 50 bázických bodov, nehrozí práve teraz.

inflácia

„Vyšší než očakávaný januárový údaj deflátora PCE naznačuje, že Federálny rezervný systém musí ešte trochu sprísniť svoju menovú politiku,“ tlmočila prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mesterová v rozhovore pre agentúru Bloomberg.

Dodala, že „januárové údaje sú v súlade s tým, že Fed potrebuje trochu viac zapracovať na úrokových sadzbách, aby sa uistil, že inflácia klesá“.

Ešte viac svetla do tejto problematiky vniesli odborníci z mBank. V príspevku na Twitteri uviedli, že mierny nárast indexu PCE je spôsobený najmä revíziou predchádzajúcich údajov smerom nahor. Na druhej strane základná inflácia PCE „kľučkuje smerom nadol“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár