Zuckerbergova metaverse zopakuje chyby z minulosti, hovorí bývalá manažérka Facebooku

od Martin Tkáč

Frances Haugen je bývalá manažérka Facebooku (Meta) v roku 2021 darovala obrovské množstvo internej firemnej dokumentácie Komisii pre cenné papiere a burzu a médiám. To odštartovalo obrovské množstvo publikácií vo Wall Street Journal a iných médiách o negatívnych činoch Zuckerbergovej spoločnosti. Dôverné dokumenty obsahovali informácie o vplyve Facebooku na politickú polarizáciu, šírení falošných správ a škodlivom vplyve Instagramu na mládež.

Pochybné zásady ochrany osobných údajov spoločnosti Meta

Teraz sa whistleblower Facebooku zameral na tému Metaverse. Je zvedavý, ako Meta naloží so zásadami ochrany osobných údajov.

V nedávnom rozhovore pre polityco.com Frances oslovila priamo Meta a naznačila, že jej verzia Metaverse jednoducho zopakuje všetky jej minulé chyby. Počas rozhovoru oznámila:

Počas fázy návrhu na Metaverse dali veľmi pôsobivé prísľuby o bezpečnosti. Ak sa však nezaviažu k opatreniam týkajúcim sa transparentnosti, prístupu a inej zodpovednosti, viem si len predstaviť, že sa zopakujú všetky chyby, ktoré momentálne na Facebooku vidíte.

Na základe skúseností s predchádzajúcim zamestnávateľom sa Frances podelila o svoje obavy o súkromie. Spoločnosť môže zhromažďovať údaje o každom aspekte vašich interakcií na Metaverse.

Veľmi ma znepokojuje, koľko senzorov je zapojených do tohto procesu. Keď vytvoríme Metaverse, musíme do našich domovov umiestniť oveľa viac Facebook mikrofónov, oveľa viac iných druhov senzorov. – povedala.

Meta nemá dôveru verejnosti

Haugen nie je jediná, kto pochybuje o správnosti zásad ochrany osobných údajov spoločnosti Meta. Nedávne štúdie ukazujú, že až 70 % ľudí neverí, že Meta správne spravuje súkromie.

Andy Yen, generálny riaditeľ šifrovanej poštovej služby ProtonMail, tiež zdieľa svoje pochybnosti o gigantoch Big Tech, ako je Meta. V rozhovore minulý týždeň uviedol, že jeho spoločnosť Proton prežila trh iba vďaka dobrej vôli technologických gigantov.

Dnes nás technologickí giganti môžu odstrániť z internetu bez akýchkoľvek právnych alebo finančných dôsledkov – povedal

Yen zdieľal v minuloročnom rozhovore pre Newsweek svoje predpoklady, že Big Tech v minulosti ovládala Metaverse. Povedal, že Meta „buduje novú infraštruktúru, v ktorej všetko kontroluje. Ovládajú zariadenie, majú okuliare VR, teraz ste v ich svete, na ich zariadeniach, na ich platforme.“

Generálny riaditeľ Protonu neverí, že touto zodpovednosťou môžeme slobodne poveriť Meta. To naznačuje, že ich nároky na súkromie na Metaverse sú bezcenné, pokiaľ sa nezmení jeho obchodný model.

Faktom je, že obchodný model Meta je založený na zhromažďovaní informácií a ich speňažení. V konečnom dôsledku bude vždy existovať rozpor medzi tým, čo sa oficiálne hovorí „hora“ a akými prostriedkami bude spoločnosť zarábať.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár