Vplyv menovej politiky na ceny zlata a striebra

Menová politika je celý súbor nástrojov a opatrení, ktoré dnes centrálne banky používajú na reguláciu peňažnej zásoby a úrokových sadzieb. Je to niečo kľúčové v kontexte ekonomiky ako celku (jej poháňanie alebo ochladzovanie). V nadväznosti na to je aj dôležitým faktorom ovplyvňujúcim ceny zlata a striebra. V tomto článku sa budeme venovať tomu, ako menová politika ovplyvňuje drahé kovy. Naznačíme tiež, kedy sa investovanie do nich stáva obzvlášť výhodným.

od Simona

Ponuka peňazí a ceny drahých kovov

Jedným z hlavných moderných nástrojov menovej politiky je kontrola peňažnej zásoby. Centrálne banky ju môžu zvyšovať alebo znižovať. Robia to prostredníctvom trhových operácií alebo zmien úrokových sadzieb (viac o tom nižšie). Zvýšenie peňažnej zásoby, najmä v prípade nadmernej tlače, môže viesť k poklesu hodnoty meny a zvýšeniu inflácie.

Tá má tiež svoje dôsledky. Keď hodnota meny klesá, investori začnú hľadať bezpečné prístavy. Ide o aktíva, ktoré pomáhajú uchovávať hodnotu úspor. Podľa zvyklostí sa za ne považujú zlato a striebro. Nadmerné zvyšovanie peňažnej zásoby zo strany centrálnej banky preto môže prispieť k zvýšeniu dopytu po nich a v dôsledku toho k prudkému nárastu ich cien.

Ročné úrokové sadzby a dopyt po drahých kovoch

Na vývoj úrokových mier v ekonomike má vplyv aj menová politika. Centrálne banky ich môžu zvyšovať alebo znižovať – to všetko v závislosti od politických cieľov a stavu ekonomiky. Vysoké úrokové sadzby často znamenajú vyššie náklady na pôžičky, ale zároveň aj vyššie výnosy, ktoré možno dosiahnuť uložením peňazí v banke. Tá môže investorov podnietiť k tomu, aby túto možnosť využili na úkor investovania do zlata alebo striebra. Bude to teda znamenať nižší dopyt po oboch kovoch a pokles ich ocenenia.

Zlato

Zníženie úrokových sadzieb môže na druhej strane viesť k opačnému javu – k nárastu dopytu po drahých kovoch. V prostredí nízkych sadzieb sa investori prikláňajú k rizikovejším aktívam, ale časť svojho portfólia chcú mať aj v zlate a striebre. Na oba kovy sa pozerajú ako na alternatívu k vkladom (ktoré v prostredí nízkych úrokových sadzieb nie sú výnosné). To znamená zvýšenie dopytu po zlate a striebre, a teda aj vyššie ceny.

Zhrnutie

Menová politika zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe cien zlata a striebra. Centrálne banky ovplyvňujú dopyt a ponuku oboch drahých kovov prostredníctvom kontroly peňažnej zásoby, úrokových sadzieb a opatrení na zabezpečenie hospodárskej stability. Zvýšenie peňažnej zásoby a zníženie úrokových sadzieb môže viesť k rastu ceny zlata a striebra, zatiaľ čo opačný postup – zníženie peňažnej zásoby a zvýšenie úrokových sadzieb – vedie k poklesu ceny drahých kovov.

Ako teda vidno, investori a pozorovatelia trhu by mali venovať pozornosť krokom centrálnych bánk a menovej politike. Pomôže im to lepšie pochopiť výhľad vývoja cien drahých kovov (ale aj iných aktív: akcií alebo kryptomien).

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár