Vitalik Buterin ukázal novú verziu roadmapy Ethereum

Tvorca Etherea Vitalik Buterin predstavil novú verziu roadmapy svojho projektu. Medzi ďalšie míľniky Ethereum Roadmap patria: The Surge, The Scourge, The Verge, The Purge a The Splurge.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Vitalik Buterin hovorí o budúcnosti Etherea

Buterin pridal do technického plánu Etherea novú etapu s cieľom zlepšiť odolnosť voči cenzúre a decentralizáciu siete. Nové plány Etherea boli odhalené v príspevku na Twitteri 5. novembra.

 

Po prechode Etherea na algoritmus proof-of-stake (PoS) 15. septembra Ethereum vstúpilo do druhej fázy – The Surge, s cieľom vyprodukovať 100 000 transakcií za sekundu.

Aktualizovaný technický plán teraz predstavuje The Scourge ako novú tretiu etapu, po ktorej nasledujú predtým známe fázy: The Verge, The Purge a The Splurge.

Podľa plánu Ethereum je cieľom The Scourge „poskytnúť spoľahlivý a dôveryhodne neutrálny systém umožňujúci transakcie a vyhnúť sa centralizácii a iným hrozbám spojeným s protokolmi MEV (Miner Extractable Value)“.

Buterin predtým opísal dôveryhodne neutrálny mechanizmus ako mechanizmus, ktorý „nediskriminuje žiadneho konkrétneho jednotlivca“.

Vitalik Buterin Animation GIF by Sam Jack Gilmore

Miner Extractable Value (MEV) je, keď miner vládne nad ostatnými účastníkmi v sieti a rozhoduje, ktoré transakcie vložiť do bloku a v akom poradí. To môže viesť k väčšej centralizácii a akejsi cenzúre.

Zakladateľ denníka Daily Gwei Anthony Sassano predtým vo svojom príspevku na Twitteri z 15. októbra napísal, že odpor voči cenzúre je „dôležitejší ako škálovanie“.

Zatiaľ čo úplné podrobnosti o The Scourge neboli zverejnené, spoluzakladateľ Etherea nedávno navrhol riešenie „Partial Block Auction“, kde má tvorca bloku výhradné právo rozhodnúť o časti jeho obsahu.

Prezentované boli aj ďalšie návrhy na boj proti cenzúre na webe: riešenie Single Unifying Auctions for Value Expression (SUAVE) od výskumnej a vývojovej spoločnosti Flashbots.

Buterin tiež potvrdil aktualizáciu „The Verge“, ktorá teraz bude zahŕňať integráciu technológie Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge (SNARK) s Ethereom. Pridanie SNARK pridá do siete Ethereum veľmi potrebné funkcie ochrany osobných údajov a zároveň umožní sledovanie anonymných transakcií.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár