Vitalik Buterin sa bojí umelej inteligencie

Spolutvorca druhej najpopulárnejšej kryptomeny na trhu nedávno odpovedal na množstvo otázok komunity Farcaster. Otázky zahŕňali ako budúcnosť kryptomien, tak aj názor 29-ročného vývojára na umelú inteligenciu.

od Simona

Vitalik Buterin sa pravidelne vyjadruje k aktuálnym problémom v technologickom sektore, vďaka čomu kryptomenová komunita vie, ako to spolutvorca etherea myslí. Ukazuje sa, že Vitalik Buterin sa veľmi bojí ďalšieho vývoja umelej inteligencie.

Neistá budúcnosť kryptomien? Buterin o ďalších desaťročiach na trhu digitálnych aktív

AMA (Ask me Anything) relácie sú skvelým spôsobom, ako získať úprimné informácie o danej téme od konkrétnych vývojárov. Vitalik Buterin takéto sedenia často organizuje, pretože má dobrý kontakt s kryptomenovou komunitou a sám je jej aktívnym členom. Samozrejme, AMA je aj spôsob, ako si vybudovať vlastný imidž a imidž svojej značky či projektu.

Na nedávnej relácii organizovanej pre používateľov decentralizovanej platformy sociálnych médií Farcaster, Buterin odpovedal na mnohé otázky. Medzi nimi bola veľmi častá téma budúcnosti kryptomien. Spolutvorca etherea sa jasne vyjadril, že sa bojí stagnácie na trhu s kryptomenami. Stagnácia by podľa neho znamenala, že sa zabudne na veci ako súkromie a otvorená štruktúra internetu. Buterin naznačuje, že sa mu zjavne nepáči súčasný vývoj kryptomien. Rastúce zapojenie tradičných financií do sektora digitálnych aktív zvyšuje riziko, že kryptomeny budú absorbované trhom. Následné regulácie z nich urobia akési CBDC, plne kontrolované vládami a finančnými inštitúciami. Toto bude úplný rozpor s myšlienkami Satoshiho Nakamota, tvorcu bitcoinu.

Prečo sa Vitalik Buterin bojí umelej inteligencie?

Ukazuje sa, že okrem budúcnosti kryptomien sa Vitalik Buterin bojí aj umelej inteligencie. Samozrejme, nejde o samotnú technológiu, ale o vektor jej vývoja. Buterin už niekoľkokrát publikoval články o nebezpečenstvách umelej inteligencie. Tvorca etherea obzvlášť často zvyšuje riziko použitia AI na ukradnutie identity pomocou deepfakes.

Buterin však pozitívne zareagoval na myšlienku projektu Worldcoin, ktorý má poskytnúť efektívny a anonymný spôsob overenia identity vo svete čoraz populárnejšej umelej inteligencie. Právny rámec pre AI sa podľa Vitalika posúva príliš pomaly, pretože rozvoj umelej inteligencie aj v priebehu roku 2023 je významný.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár