Väčšina phishingových útokov v druhom štvrťroku 2022 bola vykonaná prostredníctvom kanálov sociálnych médií

od Martin Tkáč

Podľa nedávnej správy spoločnosti Certik bolo najviac zaznamenaných phishingových útokov vykonaných na platformách sociálnych médií. Týka sa to hlavne webových stránok, ktoré nemajú funkciu overenia účtu.

NEWSLETTER okrypte.sk
Rozvoj Web3 ide ruka v ruke s nárastom aktivity hackerov

S pokračujúcou adopciou Web3 a prílevom nových používateľov do sektora rastie aj aktivita hackerov v tomto priestore. V druhom štvrťroku 2022 došlo k výraznému nárastu phishingových útokov. Sociálne médiá sú navyše hlavným miestom, kde sa takéto zločiny páchajú.

Ako sme sa dočítali v správe online bezpečnostnej spoločnosti – Certik – v druhom štvrťroku 2022 bol zaznamenaný 170% nárast phishingových útokov. Autori správy uvádzajú, že v prvom štvrťroku bolo zaznamenaných 106 útokov a v ďalšom 290.

Väčšina phishingových útokov v druhom štvrťroku 2022 bola vykonaná prostredníctvom kanálov sociálnych médií

Certik uviedol, že väčšina phishingových útokov bola vykonaná na platformách sociálnych médií ako Discord a Telegram. Ide o kanály, ktoré nevyužívajú funkciu overenia účtu, ako je to napríklad v prípade Twitteru. Práve z tohto dôvodu sú počítačoví zločinci schopní duplikovať projektové a obľúbené dátové účty a zároveň lákať svoje obete prísľubmi darčekov a iných ponúk.

Rovnako ako pri Web2 útokoch, bezpečnostná spoločnosť v správe upozorňuje, že hackeri čakajú na chvíľku nepozornosti svojich obetí, a to je východiskový bod pre tento typ útoku. V rámci profylaxie a prevencie Certik zdôrazňuje dôležitosť sociálnej výchovy v online bezpečnosti. Informovanie nových členov komunity o tom, ako sa vyhnúť hackovaniu a podvodom, môže zvýšiť povedomie používateľov internetu proti phishingovým útokom.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár