Údajný tvorca bitcoinu spochybňuje jeho autorské práva

Britský súd sa bude zaoberať prípadom Dr. Craiga Stevena Wrighta, ktorý tvrdí, že je tvorcom bitcoinu a zároveň Satoshim Nakamotom.

od Simona

Austrálsky počítačový vedec tvrdí, že formát súborov bitcoinu by mal byť chránený autorským právom Spojeného kráľovstva. Teraz bude mať možnosť predložiť svoj prípad na súde.

Kto je Craig Wright?

Dr. Craig Steven Wright je austrálsky počítačový vedec s bohatou históriou a skúsenosťami, ktorý sa označil za Satoshiho Nakamota.

Špekulácie o tom, že Wright je vynálezcom bitcoinu, sa začali šíriť v roku 2015 po vyšetrovaniach časopisov Wired a Gizmodo. Krátko po zverejnení príbehu však Wired informoval, že Wright možno sfalšoval stopy, ktoré ho identifikujú s Nakamotom.

Odvtedy sám Wright verejne tvrdil, že napísal bielu knihu o bitcoine, na ktorej sa podieľali dvaja ďalší muži – Dave Kleiman a Hal Finney.

Spoločnosť ChatGPT požiadaná, aby sa k tejto záležitosti vyjadrila, uviedla Wrighta ako jednu z troch hlavných domnienok o Nakamotovej identite. Pri prezentácii štatistickej pravdepodobnosti, že vynálezcami bitcoinu sú rôzni kandidáti, chatbot uviedol, že najpravdepodobnejšou osobou stojacou za bitcoinom je Nick Szabo, za ktorým nasledujú Hal Finney a Craig Wright.

Žiadny dôkaz bez Nakamotovho kľúča PGP

Hoci doktor Wright naďalej trvá na tom, že zohral úlohu pri vytvorení bitcoinu, mnohí o jeho tvrdeniach pochybujú.

Skeptici poukazujú na to, že skutočný Satoshi Nakamoto bol schopný preukázať svoju identitu poskytnutím správy overenej Nakamotovým PGP kľúčom. Od roku 2010 sa neobjavili žiadne takto overené verejné správy.

Zdroj: www.nakamotoinsitute.com

Pokus o zabavenie autorských práv k bitcoinu

Počnúc rokom 2019 sa Wright opakovane pokúšal uplatniť autorské práva na formát súborov bitcoinu. Nárokoval si aj na bielu knihu bitcoinu a časti databázy bitcoinu. Zatiaľ však mal len malý úspech.

Napríklad americký úrad pre autorské práva odmietol Wrightove nároky a navrhol, že nikto nemôže zaregistrovať autorské práva k bitcoinu.

V tlačovej správe zverejnenej v tom čase sa uvádza:

„V prípade, že je dielo zaregistrované pod pseudonymom, autorský úrad neskúma, či existuje preukázateľné prepojenie medzi žiadateľom a autorom s pseudonymom.“

Craig Wright má v Spojenom kráľovstve viac šťastia

Hoci sa zdá, že svoje pokusy v USA vzdal, Wright zrejme verí, že britské právo duševného vlastníctva môže byť pre jeho prípad priaznivejšie. Doteraz zaznamenal niekoľko úspechov v tejto veci na súdoch Spojeného kráľovstva.

V roku 2021 Wright vyhral svoj spor proti prevádzkovateľovi portálu bitcoin.org. Pseudonymnému prevádzkovateľovi známemu ako Cobra bolo nariadené zaplatiť Wrightove súdne trovy a odstrániť whitepaper o bitcoinoch zo svojej webovej stránky.

Wrightovo víťazstvo však bolo do značnej miery symbolické a súd rozhodol v jeho prospech až po tom, čo spoločnosť Cobra nepredložila obhajobu. Podľa právnych predpisov Spojeného kráľovstva nemôžu obžalovaní anonymne predkladať právne argumenty bez súdneho príkazu.

Nakamotova biela kniha je dodnes voľne dostupná na stránke bitcoin.org. Nie je však známe, či spoločnosť Cobra niekedy zaplatila súdne trovy, ktoré jej nariadil súd.

Bitcoin

Súd sa bude zaoberať žalobou o autorské práva k bitcoinu

V roku 2022 sa Wright opäť pokúsil zmocniť autorských práv k bitcoinu.

V žalobe uvádza zoznam žalovaných, ktorých označuje ako „jadro bitcoinu“. Ako kolektívnych členov je uvedených dvadsaťpäť jednotlivcov a spoločností, ktorí podľa Wrighta kontrolujú sieť bitcoin. Patrí medzi nich mnoho známych vývojárov bitcoinu, ako aj spoločnosti ako Block Inc, Chaincode a Coinbase.

Sudca Edward James Mellor pôvodne žalobu zamietol. Podľa sudcu Mellora, aj za predpokladu, že Satoshi Nakamoto bol žiadateľom, nedokázal uspokojivo identifikovať konkrétne „dielo“, ktoré by bolo predmetom nároku na autorské práva.

Tento týždeň však odvolací súd pôvodný rozsudok zrušil.

Očakáva sa, že prípad sa dostane na súd začiatkom roka 2024. Wright má však k víťazstvu ešte ďaleko.

Víťazstvo závisí od preukázania totožnosti Satoshiho Nakamota

Fond právnej ochrany bitcoinov (BLDF) v komentári k odvolaciemu rozsudku uviedol, že Wright vyhral svoj deň na súde. Jeho šance na úspech sú však malé, pokiaľ nedokáže, že je skutočne Satoshi Nakamoto.

Okrem toho, formát súborov bitcoinu, oficiálny dokument a databáza sú otvorené a šírené pod licenciou slobodného softvéru Satoshi Nakamoto. Aj keď Wright dokáže, že je skutočný Nakamoto, jeho tvrdenia stále stoja na vratkých základoch.

Podľa slov BLDF „je nemysliteľné, aby niekto, kto tvrdí, že je autorom programu s otvoreným zdrojovým kódom, tvrdil, že porušuje autorské práva tých, ktorí používajú jeho licenciu s otvoreným zdrojovým kódom“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár