Thajsko zakazuje platby kryptomenami

od Martin Tkáč

Od 1. apríla Thajsko zakáže svojim občanom používať digitálny obsah ako spôsob platby za tovary a služby.

Thajsko naráža na kryptomeny

Thajsko pokračuje vo svojej dosť kontroverznej politike týkajúcej sa odvetvia kryptomien zákazom tohto typu aktív ako platobného prostriedku. Úrady varujú, že digitálne meny môžu ohroziť finančný systém a ekonomiku krajiny.

Článok Bloombergu z 23. marca naznačuje, že miestny regulátor hlási, že kryptomenové burzy a ďalšie spoločnosti v tomto odvetví musia prestať poskytovať služby platieb digitálnych aktív 1. apríla. Zákazuje im aj propagovať používanie kryptomien ako spôsobu platby za tovary a služby.

Sekera nad trhom s kryptomenami visí v Thajsku už dlhší čas. Už skôr sa špekulovalo, že by ho mohla zasiahnuť vláda. Predchádzajúce správy hovorili o tom, že krajina zavedie komplexné nariadenia, ktoré vstúpia do platnosti tento rok. Okrem toho sa diskutovalo o tom, aké vysoké dane by sa mali vzťahovať na zisk získaný obchodovaním s digitálnymi aktívami.

V článku Bloombergu sa tiež uvádza, že Thajci majú v súčasnosti kryptomeny v celkovej hodnote viac ako 3 miliardy dolárov.

Zatiaľ čo digitálne aktíva budú zakázané ako platobné nástroje, thajské úrady tvrdia, že obchodovanie a investovanie do nich bude stále povolené.

Thajsko

Honduras ide iným smerom?

Úplne odlišný prístup ku kryptomenám má Honduras, ktorý by mohol byť ďalšou krajinou, ktorá oficiálne uzná bitcoin (BTC) ako zákonné platidlo. Predtým to urobil El Salvador.

Prezident krajiny Xiomara Castro v posledných dňoch povedal, že Salvádor by nemal byť jedinou krajinou, ktorá sa „odkláňa od dolárovej hegemónie“. Zdôraznila tiež, že Honduras má právo „smerovať k prvému svetu“.

Skupina krajín, ktoré ako odborníci naznačujú, môžu považovať bitcoin za zákonné platidlo, sa neustále rozrastá. V tejto súvislosti sa hovorí aj o Paraguaji, Venezuele a Anguille.

Prvou krajinou na svete, ktorá uznala bitcoin za zákonné platidlo, ako sme už spomenuli, bol Salvádor, ktorý tak urobil na jeseň 2021, a to aj napriek tomu, že výskumy poukazujú na všeobecnú nedôveru občanov k tomuto digitálnemu aktívu.

zdroj: bloomberg.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár