Thajsko sa so spustením CBDC neponáhľa

Thajsko sa so spustením CBDC neponáhľa

0 komentárov

Thajské úrady sa údajne neponáhľajú so zavedením digitálnej meny centrálnej banky CBDC zameranej na maloobchodných zákazníkov. Podľa prezidenta centrálnej banky existuje v krajine veľa alternatívnych platobných možností.

NEWSLETTER okrypte.sk

Potreba zavedenia CBDC nie je taká vysoká

Thajsko je jednou z krajín, ktoré by chceli zaviesť CBDC. V roku 2020 centrálna banka krajiny oznámila, že preverí, ako tento finančný produkt ovplyvňuje miestne podniky. Okrem toho Vachira Arromdee, podpredseda Thajskej banky, uviedol, že inštitúcia plánuje rozšíriť používanie CBDC na bežných občanov.

Koncom minulého roka úrady vyjadrili svoj zámer použiť domácu digitálnu menu ako alternatívnu platobnú možnosť za hotovosť. Tento projekt však mal prejsť niekoľkými experimentmi a bol odložený na koniec roka 2022.

Podľa nedávnej miestnej správy je Sethaput Suthiwartnarueput, prezident centrálnej banky, spokojný s tým, ako funguje súčasná thajská sieť retailového bankovníctva. Uviedol, že „potreba CBDC už nie je taká veľká“.

Predstaviteľ zopakoval, že banka plánuje tento finančný produkt otestovať v štvrtom štvrťroku 2022. Iniciatívu podporia peňažné organizácie a súkromní spotrebitelia, ktorí budú vykonávať výbery, vklady a prevody finančných prostriedkov.

Suthiwartnarueput tiež poznamenal, že domáci investori, ktorí budú obchodovať s digitálnymi aktívami prostredníctvom registrovaných platforiem, budú môcť využiť oslobodenie od DPH vo výške 7 % na svoje transakcie. Program bude realizovaný od 1. apríla 2022 do 31. decembra 2023. Jeho účelom je stimulovať používanie autorizovaných búrz kryptomien.

CBDC v Thajsku

Kryptomeny sú v Thajsku zakázané ako spôsob platby

Táto ázijská krajina má dosť kontroverzný prístup k odvetviu digitálnych aktív. Minulý rok mal Thajský úrad pre cestovný ruch (TAT) v úmysle navrhnúť úžitkový token s názvom TAT Coin. Tento produkt by umožnil prevod poukážok a pomohol by touroperátorom k väčšej likvidite. Okrem toho by to mohlo prilákať kryptoinvestorov, aby sa usadili v krajine úsmevov a stimulovali jej ekonomiku po pandémii COVID-19.

Napriek prejaveným sympatiám k TAT, Thajsko nie je až tak naklonené iným kryptomenám. Úrady minulý mesiac varovali, že môžu poškodiť finančnú sieť. Od 1. apríla 2022 je preto zakázané ich používanie ako platobný prostriedok.

Obchodovanie a investovanie do kryptomien je však stále povolené. Podľa agentúry Bloomberg Thajčania vlastnia digitálne aktíva v hodnote viac ako 3 miliardy dolárov.

zdroj: bloomberg.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár