Severokórejskí hackeri perú ukradnuté kryptomeny na ruských burzách

Hackerské skupiny napojené na Severnú Kóreu čoraz častejšie využívajú burzy registrované v Rusku na pranie ukradnutých kryptomien, odhalila spoločnosť Chainalysis.

od Martin Tkáč

Keď ide o pranie špinavých peňazí, tak jedine v Rusku!

Údaje on-chain analyzované spoločnosťou Chainalysis naznačujú, že hackeri napojení na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) čoraz častejšie využívajú na pranie nelegálne nadobudnutých digitálnych aktív kryptomenové burzy v Rusku.

Zverejnenie správy sa zhoduje s mimoriadnou udalosťou – samitom medzi lídrami dvoch krajín, Ruska a Severnej Kórei, Vladimírom Putinom a Kim Čong-unom. Obaja politici sa stretli, aby spoločne rokovali o zbrojení. Okrem toho OSN dlhodobo upozorňuje, že kryptomeny potrebuje Kimov režim na financovanie výskumu a práce na jadrových zbraniach.

Autor správy na podporu svojich tvrdení uvádza príklad nedávneho prevodu kryptomeny v hodnote 21,9 milióna USD. Aktíva ukradnuté z Harmony Protocol boli odoslané na ruskú burzu digitálnych aktív. Spoločnosť má údajne aj dôkazy naznačujúce, že severokórejské subjekty už v predchádzajúcich rokoch využívali platformu a ďalšie služby v Rusku na pranie špinavých peňazí.

Pranie špinavých peňazí

340 miliónov USD v roku 2023

Z údajov tiež vyplýva, že hodnota kryptomien ukradnutých severokórejskými hackermi presiahla v tomto roku až 340,4 mil. USD, pričom v minulom roku to bolo 1,65 miliardy USD. Analytická spoločnosť však uviedla, že hoci hackeri napojení na Severnú Kóreu v tomto roku pravdepodobne nakoniec ukradnú oveľa menej kryptomien ako v roku 2022, treba poznamenať, že minuloročné údaje boli do istej miery výnimočné. Teraz sa teda situácia takpovediac vrátila do určitého normálu.

„S celkovou sumou ukradnutých kryptomien odhadovanou na 3,54 miliardy USD je KĽDR naďalej inkubátorom hackerských aktivít,“

– uzavrela spoločnosť Chainalysis.

Podľa odhadov spoločnosti sú hackerské skupiny napojené na Severnú Kóreu stále zodpovedné za zhabanie 29,7 % kryptomien, ktoré boli odcudzené počas útokov v roku 2023.

Chainalysis

zdroj: Chainalysis

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár