SEC zamietla žiadosť spoločnosti Kryptoin o bitcoinové ETF

od Martin Tkáč

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) zamietla návrh investičnej spoločnosti Kryptoin na vytvorenie fondu obchodovaného na burze (ETF) na báze bitcoinov.

Rozhodnutie oznámili v stredu 22. decembra. Predtým bola zamietnutá aplikácia VanEck, v rámci ktorej spoločnosť plánovala vytvoriť podobný fond prepojený s vedúcou kryptomenou.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

SEC zamietne žiadosť spoločnosti Kryptoin

Rozhodnutie prichádza zhruba päť týždňov po tom, čo agentúra zamietla VanEckovu žiadosť o ETF spojené s BTC. Ten mal súvisieť so spotovým trhom bitcoinov. To znamená, že jednotky fondu by boli založené striktne na „fyzických“ bitcoinoch, a nie na zmluvách, ktoré by predstavovali kryptomeny.

Žiaľ, zamietnutie oboch žiadostí nie je úplne neočakávané. Včasný predseda SEC Gary Gensler dal jasne najavo, že uprednostňuje ETF založené na futures kontraktoch na bitcoiny pred ETF, ktoré predstavujú čistý bitcoin.

Rozdiel je veľmi jasný:

  • v prvom prípade pri obchodovaní ETF obchodujeme „fyzický“ bitcoin, teda kontrakt založený na tomto aktíve
  • v prípade ETF na spotovom trhu pôsobíme takmer priamo v reálnom kryptomenovom priestore.

Majk Spirit NFT

SEC prijíma bitcoinové futures ETF

Dva bitcoinové futures ETF, ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) a Valkyrie Bitcoin Strategy ETF (BTF), začali fungovať v októbri tohto roku.

SEC prvýkrát oficiálne začala spracovávať a vyhodnocovať žiadosť spoločnosti Kryptoin v apríli.

V polovici novembra SEC zamietla VanEckovu žiadosť o ETF s priamou expozíciou voči bitcoinu. Táto situácia nastala po viacerých odkladoch vydania rozhodnutia zo strany agentúry. Komisia tiež poznamenala, že VanEck nebol schopný riešiť predchádzajúce rozhodnutia orgánov, ktoré boli „navrhnuté tak, aby zabránili podvodom a manipulácii“ a „chránili investorov a verejný záujem“.

Odmietnutie SEC prišlo po tom, čo agentúra tento rok dvakrát meškala s rozhodnutím o BTC ETF VanEck. Ako sa dalo očakávať, riaditeľ digitálnych aktív spoločnosti VanEck bol z rozhodnutia Komisie sklamaný.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár