Prvé európske bitcoinové ETF vstupuje na amsterdamskú burzu

Od plánovaného spustenia ETF na obchodovanie s Bitcoinom od spoločnosti Jacobi uplynul už viac ako rok. Konečne sa ho podarilo kótovať na burze Euronext Amsterdam. Táto téma je zaujímavá, keďže v posledných mesiacoch je badateľný rozmach ETF v dôsledku žiadostí, ktoré na SEC podala napríklad spoločnosť BlackRock.

od Martin Tkáč

Prvý európsky ETF založený na kryptomene Satoshiho Nakamota vstúpil na burzu Euronext Amsterdam 15. augusta 2023 a nesie označenie BCOIN. Ako ovplyvní príchod prvého európskeho ETF trh s kryptomenami?

Euronext prvou európskou burzou s bitcoinovým ETF

Jacobi Asset Management, je britská spoločnosť zaoberajúca sa správou digitálnych aktív, ktorá oznámila vytvorenie indexového fondu založeného na bitcoinoch. Stojí za zmienku, že produkt bol ohlásený v roku 2022 a schválený Komisiou pre finančné služby Guersney v októbri 2021. Britská spoločnosť sa rozhodla kótovať svoj ETF založený na BTC na burze Euronext Amsterdam.

Stojí za zmienku, že tento spotový ETF založený na Bitcoine priamo ukladá kryptomenu. Jacobi FT Wilshire Bitcoin ETF má na burze symbol BCOIN a je v súlade so smernicami EÚ o udržateľnom financovaní. Zaujímavé je, že produkt nevznikol v Európskej únii, keďže tá zakazuje zavádzanie jednotlivých aktív ETF. BCOIN bol zaregistrovaný na Normanských ostrovoch. Spustenie európskeho spotového ETF BTC vyvolalo v komunite nadšenie, ale hodnota samotného aktíva sa nezvýšila.

Kedy sa objaví ETF BTC v USA?

Rastúci záujem o BTC ETF je spôsobený jedným hlavným faktorom. Je ním, samozrejme, záujem o žiadosť o takéto ETF, ktorú spoločnosť BlackRock podala na SEC. Po tomto finančnom gigantovi nasledovalo niekoľko ďalších subjektov, ktoré tiež podali takéto žiadosti na americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy.

Začiatkom júla SEC všetky žiadosti zamietla s odôvodnením, že neboli dostatočne podrobné. Najväčšou námietkou bola absencia menovaného subjektu, ktorý by kontroloval celý fond. Spoločnosť BlackRock aj ostatní zahrnuli do žiadosti konfliktnú americkú burzu Coinbase. Prípad amerického ETF však v tejto fáze uviazol.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár