Čo sú kryptomenové ETF?

od Martin Tkáč

Bloomberg minulý štvrtok oznámil, že SEC môže dať zelenú prvému americkému Bitcoin futures ETF. Na druhý deň sa táto informácia potvrdila. Táto správa mala za následok obrovský skok v cene bitcoinu, ktorý vyústil do akvizície nového ATH.  Pravdepodobne sa pýtate, čo vlastne ETF sú a prečo je to taká kľúčová záležitosť pre kryptomeny? Poďme sa na to spolu pozrieť:

Obsah

Čo je kryptomenové ETF?

Aby sme na túto otázku odpovedali, musíme si najprv vysvetliť, čo je samotné ETF. Burzový fond (ETF) je finančný nástroj, ktorý sleduje hodnotu konkrétneho aktíva alebo súboru niekoľkých jeho typov.

Jeho hlavnou výhodou je, že umožňuje investorom diverzifikovať svoje akcie bez toho, aby ich skutočne vlastnili. Napríklad  ETF zlata bude sledovať hodnotu rezerv zlata, ktoré predstavuje. Podobne bitcoinové ETF bude jednoducho odrážať hodnotu bitcoinu.

Dôležité je, že s ETF sa obchoduje na tradičných burzách, nie na burzách kryptomien.

Bitcoinové výmenné fondy už v niektorých krajinách existujú. Tento rok vzniklo veľa takýchto produktov v Kanade, Brazílii, Európe a Dubaji. Schválenie ETF zo strany SEC však bolo vždy svätým grálom pre nadšencov kryptomien. Urýchlilo by to prijatie a dalo by väčšiu legitimitu kryptomenám.

Zelené svetlo od SEC je kľúčové nielen preto, že Spojené štáty americké sú najväčším finančným trhom na svete. Teraz sú tiež zodpovedné za väčšinu globálneho bitcoinového hash rate. Táto krajina prevzala toto dedičstvo od Číny, ktorá od polovice roka bojuje so všetkým, čo je kryptomenou.

Ako fungujú ETF kryptomeny?

Hlavnou výhodou kryptomenových ETF je, že fungujú presne ako ETF kryté tradičnými aktívami. Prichádzajú v dvoch formách:

Fyzicky podporované:

Na vytvorenie tohto typu kryptomeny ETF musí spoločnosť spravujúca aktíva kúpiť skutočné bitcoiny, ako keby kúpila akcie za tradičné ETF. Potom môže vytvoriť fond, ktorý predstavuje hodnotu držaných kryptomien a predať ho na burze. Ak sa hodnota digitálnych mincí pre fond zvýši, zvýši sa aj hodnota vašich investícií.

Futures Backed:

V tomto type ETF nie sú akcie fondu založené na skutočných minciach, ale na futures na kryptomeny. Futures kontrakt je jednoducho zmluva o kúpe alebo predaji aktíva za vopred stanovenú cenu v určitom čase v budúcnosti. Sú menej rizikové ako ETF založené na fyzických aktívach. Eliminujú potrebu chrániť vaše peňaženky. Ide o typ bitcoinového ETF, ktorý nedávno schválila Komisia pre cenné papiere a burzu.

Výhody kryptomenových ETF

Pohodlie

Pokiaľ ide o kryptomeny, najväčšou výhodou ETF oproti priamym investíciám je, že investori nepotrebujú mať technické znalosti potrebné na prevádzkovanie podkladových aktív. Zatiaľ čo kryptomenové burzy v posledných rokoch čo najviac uľahčili nákup a predaj kryptomien, veci ako založenie peňaženky alebo pochopenie toho, ako fungujú súkromné ​​a verejné kľúče, sú aj naďalej prekážkou rozsiahleho prijatia kryptomien.

Kryptomenové ETF umožňujú investorom využívať výhody novej triedy aktív pomocou ich existujúcich maklérskych účtov.

Zabezpečenie

Keďže sa s nimi obchoduje na tradičných burzách, všetky ETF sú prísne regulované. To znamená, že regulátori môžu monitorovať a analyzovať výkonnosť a chrániť pred manipuláciou s cenami. Cenu podkladového aktíva však môžu stále ovplyvniť napríklad veľké ryby.

Výmeny kryptomien a peňaženky sú tiež zraniteľné voči hackerským útokom. Burzové fondy na vás takéto riziká nekladú. Investovaním do ETF nemáte žiadne skutočné kryptomeny. V prípade ETF založeného na futures zmluvách samotný fond žiadne kryptomeny nemá.

Nižšia cena

Nákup širokej škály kryptomien je dlhý a komplikovaný proces, ktorý si často vyžaduje otvorenie účtov na niekoľkých kryptomenových burzách. Kryptomenové ETF vám môžu poskytnúť vystavenie aj keď nepriamo viacerým kryptomenovým aktívam prostredníctvom jedinej investície. Poplatky za ETF sú tiež vo všeobecnosti nižšie ako tradičné fondy.

Nevýhody kryptomenových ETF

Obmedzený výber

V súčasnosti je na trhu málo ETF. Ak by však SEC dala súhlas na fondy kryté fyzickými aktívami, veci by sa mohli v krátkodobom horizonte dramaticky zmeniť.

Riziko kryptomeny:

ETF sú v niektorých ohľadoch bezpečnejšie ako priame investície do digitálnych aktív. Napriek tomu všetky naďalej znášajú riziko podkladového aktíva, ktoré predstavujú. Kryptomeny sú nestále a rovnako aj kryptoburzové fondy. Fyzicky podporované fondy sa musia chrániť aj pred ďalšími problémami, ako sú útoky hackerov.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár