Podľa odborníkov toto nie je koniec bankovej krízy

Nedávne prevzatie First Republic Bank, štvrtej americkej banky, ktorá v poslednom čase skrachovala, spoločnosťou JPMorgan vyvolalo obavy z možných dôsledkov, ktoré by táto udalosť mohla mať na ekonomiku USA. Hoci prezident USA Joe Biden ubezpečuje verejnosť, že bankový systém zostáva silný, analytici varujú, že to nemusí byť posledný bankový kolaps.

od Simona

Krach First Republic poukazuje na slabosť bankového systému USA

Nedávny kolaps banky First Republic vyprovokoval mnohých odborníkov k predpovediam, čo sa bude diať na bankovom trhu v blízkej budúcnosti. Je pravda, že prezident Joe Biden ubezpečuje, že bankový systém USA je bezpečný, ale niektorí sa domnievajú, že to nie je koniec bankrotov v tomto sektore.

Anonymný investičný manažér jednej z pekinských bánk pre Global Times povedal, že krach First Republic pravdepodobne povedie k ďalším bankrotom.

„Prevzatie spoločnosťou JPMorgan naznačuje, že problém je vážnejší, ako sme pôvodne predpokladali, keďže sme si mysleli, že kríza sa po predchádzajúcej finančnej pomoci zmiernila,“ povedal čínsky expert.

Jamie Dimon, generálny riaditeľ JPMorgan, naopak povedal, že „táto časť krízy sa skončila“. Niektorí americkí analytici sú však presvedčení o opaku.

Tomasz Piskorski, profesor na Columbia Business School, sa domnieva, že ostatné banky by mohli byť stále ohrozené:

„Podľa našich výpočtov by mohlo skrachovať takmer 200 ďalších bánk, z ktorých mnohé sú menšie ako First Republic. Problémy sa ešte neskončili.“

Banková kríza

Môže za všetko Federálny rezervný systém?

Viacerí analytici sa domnievajú, že krachy bánk súvisia s jastrabou politikou amerického Federálneho rezervného systému, ktorý od minulého roka sústavne zvyšuje úrokové sadzby. V snahe znížiť infláciu na 2 % tak zasahuje do ekonomiky. Už citovaný Piskorski vysvetlil, o čo presne ide:

„Existujú stovky bánk, ktoré majú aktíva v hodnote nižšej, ako je nominálna hodnota ich dlhu, a kríza je spôsobená najmä zvyšovaním úrokových sadzieb zo strany Fedu.“

Podľa Gao Lingyuna z Čínskej akadémie spoločenských vied v Pekingu by to mohlo americké orgány postaviť pred neriešiteľnú dilemu. Na jednej strane zostane vysoká inflácia, na druhej strane bude existovať obava z ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb, čo by mohlo viesť k ďalším kolapsom finančných inštitúcií. To by sa mohlo ukázať ako priama cesta k recesii a ďalším bankrotom bánk. Možno aj mimo USA, varuje Gao Lingyun.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár