Ruský vicepremiér, Alexey Overchuk tvrdí, že krajiny BRICS budú diskutovať o spoločnej mene

Ruský vicepremiér Alexey Overchuk, vyhlásil, že otázka spoločnej meny krajín BRICS by mohla byť témou nadchádzajúceho samitu lídrov tohto bloku. Predtým dôležitý juhoafrický predstaviteľ podobné správy odmietol.

od Simona

Alexey Overchuk hovorí o mene BRICS

Alexey Overchuk v rozhovore pre ruskú tlačovú službu Tass uviedol, že otázka vytvorenia spoločnej meny BRICS sa predsa len môže otvoriť na nadchádzajúcom samite hospodárskeho bloku, ktorý sa bude konať 22. až 24. augusta v Juhoafrickej republike

„Lídri krajín BRICS sa čoskoro stretnú na zasadnutí, na ktorom možno otvoria otázku zúčtovacieho systému. Je možné, že sa bude diskutovať aj o vytvorení koša mien založeného na konkrétnej platobnej jednotke,“

– povedal.

Dodal, že „možno sa lídri rozhodnú, že túto záležitosť preskúmajú príslušné odborné orgány“. Zdôraznil, že „ide o veľmi zložitú otázku“.

Zatiaľ čo ruský vicepremiér sa domnieva, že na samite by sa mohlo diskutovať o spoločnej mene BRICS, juhoafrický diplomat zodpovedný za vzťahy s BRICS Anil Sooklal, nedávno uviedol, že sa tak nestane. Podľa neho táto otázka nebola na programe stretnutia, ktoré hostila jeho krajina.

Okrem toho Leslie Maasdorp, viceprezident a finančný riaditeľ Novej rozvojovej banky, tzv. banky BRICS, nedávno objasnil, že hospodársky blok nemá v pláne rýchlo zaviesť menu, ktorá by konkurovala americkému doláru. Zdôraznil, že je rozdiel medzi snahami o dedolarizáciu a vytvorením spoločnej meny BRICS:

„Vypracovanie akejkoľvek alternatívy je strednodobou až dlhodobou ambíciou.“

Maasdorp aj Sooklal zdôraznili zameranie bloku BRICS na dedolarizáciu a podporu používania národných mien v cezhraničnom obchode.

Zlaté mince

Mena založená na zlate

Povráva sa tiež, že skupina BRICS by mohla na samite predstaviť svoj projekt meny založenej na zlate. Mnohí sa domnievajú, že takáto mena by mohla oslabiť postavenie amerického dolára ako dominantnej svetovej meny.

O BRICS je čoraz väčší záujem. Do skupiny chce údajne vstúpiť už viac ako 40 krajín. Podľa Sooklala oficiálne žiadosti v tomto smere už podalo 22 krajín. Okrem toho diplomat prezradil, že Južná Afrika pozvala na samit 69 lídrov vrátane lídrov všetkých afrických krajín. Potvrdil tiež, že neboli pozvané žiadne západné krajiny.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár