Krajiny BRICS nebudú hovoriť o spoločnej mene. Zamerajú sa na dedolarizáciu

Na nadchádzajúcom samite lídrov hospodárskeho bloku sa nebude diskutovať o spoločnej mene krajín BRICS, tlmočil juhoafrický diplomat. Skupina sa zatiaľ zameria na kroky k dosiahnutiu dedolarizácie.

od Simona

BRICS sa nezameriava na spoločnú menu

Juhoafrický diplomat zodpovedný za vzťahy svojej krajiny s BRICS, Anil Sooklal, tlmočil, že téma spoločnej meny hospodárskeho bloku nie je v súčasnosti prioritou. Dôležité je však oslabenie amerického dolára.

Pripomeňme, že Južná Afrika bude hostiť tohtoročný samit BRICS v Johannesburgu od 22. do 24. augusta. Sooklal vysvetlil, že Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika budú diskutovať o používaní národných mien v cezhraničnom obchode a o znížení závislosti od amerického dolára.

„O mene BRICS sa nikdy nehovorilo. To, o čom sme diskutovali a čo naďalej prehlbujeme, je obchod založený na miestnych menách a zúčtovanie v miestnych menách,“

povedal.

Nedávno však ruská spravodajská služba RT uviedla, že na augustovom samite krajiny BRICS oznámia plán na vydanie spoločnej meny, ktorá by bola založená na zlate. Už vtedy sa objavili prvé náznaky, že sa tak nestane. Napríklad Leslie Maasdorp, viceprezident a finančný riaditeľ Novej rozvojovej banky, známej aj ako „banka BRICS“, uviedol, že hospodársky blok nemá v pláne rýchlo zaviesť takúto menu, ktorá by konkurovala americkému doláru. Priznal, že ide o „strednodobú až dlhodobú ambíciu“ BRICS.

Naopak, brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obhajovali koncepciu spoločnej meny, ktorá by pomohla oslabiť dolár.

Dedolarizácia

Dedolarizácia

Pokiaľ ide o dedolarizáciu, Sooklal vysvetlil, že blok BRICS „začal proces, ktorý urýchlil konflikt na Ukrajine“.

„Dni dominancie dolára sa skončili, je to realita. Dnes máme multipolárny globálny obchodný systém,“

– dodal.

Prezradil tiež, že o vstup do bloku BRICS má záujem viac ako 40 krajín a 22 z nich už oficiálne požiadalo o členstvo. Diplomat sa domnieva, že skupina BRICS by sa mohla rozšíriť na viac ako 50 krajín.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár