Národná banka Gruzínska a Ripple: CBDC krajiny sa objaví na platforme spoločnosti

Národná banka Gruzínska si vybrala Ripple Labs Inc. ako oficiálneho technologickeho partnera pri vývoji Digital Lari, projektu digitálnej meny centrálnej banky (CBDC).

od Martin Tkáč

Národná banka Gruzínska a Ripple

O veci informoval samotný Ripple. Vo vyhlásení spoločnosť uviedla, že nové partnerstvo zahŕňa implementáciu pilotnej iniciatívy Digital Lari prostredníctvom platformy Ripple CBDC. Národná banka Gruzínska využije túto inovatívnu platformu na vyhodnotenie potenciálnych aplikácií digitálnej meny, pričom určí jej výhody pre vládny sektor, podniky a jednotlivých maloobchodných používateľov.

Je potrebné dodať, že centrálna banka krajiny pred prijatím rozhodnutia vykonala dôkladnú analýzu aktivít spoločnosti Ripple a jej platformy. A v septembri odhalila svoje zámery zlepšiť projekt CBDC vytvorením pilotného prostredia. Preto bolo rozhodnuté vybrať pre iniciatívu externý technologický subjekt.

V počiatočnej fáze procesu Národná banka Gruzínska starostlivo vybrala deväť spoločností vzhľadom na ich „technologickú zdatnosť, vyspelosť, schopnosti a vhodnú prípravu“. Patrili sem Ripple, ale aj AUGENTIC GmbH, Bitt Inc., Broxus Holdings Ltd., Currency Network Ltd. a DCM Corp Limited.

V konečnom dôsledku bol Ripple preferovaným protokolom pre iniciatívu Digital Lari. Výbor centrálnej banky zohľadnil rôzne faktory vrátane hlbokého pochopenia cieľov projektu a potenciálneho uplatnenia CBDC.

Ďalšie úspechy Ripple

Pred partnerstvom s gruzínskym menovým úradom Ripple aktívne spolupracoval s inými organizáciami, ktoré chceli vydať svoje CBDC. Spoločnosť sa spojila s kolumbijskou centrálnou bankou Banco de la República, aby preskúmala využitie technológie blockchain v pilotnom projekte Digital Peso. A tento projekt využíval platformu Ripple CBDC.

Problém je, že CBDC sú stále veľmi kontroverzné. Mnohí skeptici poukazujú na to, že tieto projekty môžu mať nízku (alebo takmer žiadnu) úroveň súkromia spotrebiteľov a používateľov. Budú teda ďalším krokom v procese zvýšenia dohľadu nad občanmi. Samozrejme, predstavitelia centrálnej banky nás ubezpečujú, že to bude inak. Kým sa práce na takýchto digitálnych menách nedokončia a ich kódy nebudú zverejnené, bude ťažké odpovedať na otázku, či sú tieto riešenia bezpečné.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár