Meta je zažalovaná za závislosť detí a tínedžerov na sociálnych sieťach

Korporácia Marka Zuckerberga má ďalšie problémy. Meta je zažalovaná 33 štátmi USA. Spoločnosť bola obvinená zo zavádzania verejnosti o rizikách spojených s používaním sociálnych médií.

od Martin Tkáč

Federálna žaloba tvrdí, že prispieva ku kríze duševného zdravia u detí a dospievajúcich. Zaujímavosťou je, že ide o ďalšiu žalobu na Meta, ktorá sa týka škodlivého vplyvu sociálnych médií na mladú generáciu.

Meta zažalovalo až 33 štátov USA

Koniec 90. rokov boli celé o strašení detí televíziou a jej katastrofálnom vplyve na mladé mysle. Zvrátene sa ukázalo, že internet nesie oveľa vážnejšie hrozby ako teleshopping a následné epizódy anime seriálov. Dnešná mládež je vo veľkom nebezpečenstve sociálnych sietí. Aj keď sú zdanlivo platformy ako Facebook či Instagram nevinne vyzerajúce portály, ktoré umožňujú lepšiu integráciu s priateľmi a spoznávanie nových ľudí online, pravda je úplne iná.

Sociálne médiá od spoločnosti Meta sú primárne o algoritmoch, ktoré definujú prúd obsahu pre daného používateľa. Z tohto dôvodu sú mladí ľudia vystavení riziku závislosti na obraze reality skreslenom algoritmom. Ba čo viac, zákerné praktiky z Facebooku a Instagramu určite prídu aj na metaverse. To je dôvod, prečo Meta žalovalo až 33 štátov USA. Federálna žaloba obviňuje korporáciu Marka Zuckerberga z porušenia štátnych zákonov na ochranu spotrebiteľa a federálneho zákona o ochrane súkromia detí na internete (COPPA). Podľa autorov žaloby Meta zbierala a používala údaje detí mladších ako 13 rokov pre svoje algoritmy. Spoločnosť teda očividne nerešpektovala povinnosti jasne uvedené v zákone o ochrane súkromia detí online.

Zákerné algoritmy a závislosti – vedenie Meta tieto obvinenia popiera

Hovorca Meta popiera obvinenia obsiahnuté vo federálnej žalobe. Navyše, podľa Zuckerbergovej korporácie spoločnosť zdieľa záväzok generálneho prokurátora poskytovať tínedžerom bezpečné a pozitívne online zážitky. Meta mala predstaviť viac ako 30 rôznych nástrojov na podporu tínedžerov a ich rodín.

Hovorca dodal, že spoločnosť je sklamaná, že namiesto produktívnej spolupráce so spoločnosťami v celom odvetví na stanovení jasných a veku primeraných noriem sa generálni prokurátori rozhodli podniknúť právne kroky. Je potrebné dodať, že problém algoritmov prispôsobených tak, aby sa používatelia stali závislými na sociálnych médiách, trvá to už viac ako dva roky a inicioval ho bývalý zamestnanec Facebooku, Francis Haugen.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár