Manažér JPMorgan Asset Management sa domnieva, že inštitúcie sa o kryptomeny nezaujímajú

Veľkí inštitucionálni investori sa naďalej z veľkej časti vyhýbajú trhu s kryptomenami. Dôvodom je volatilita digitálnych aktív. Tvrdí to Jared Gross, vedúcehi stratégie inštitucionálneho portfólia v JPMorgan Asset Management.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Kryptomeny nie sú pre inštitúcie?

„Ako trieda aktív kryptomeny prakticky neexistujú pre väčšinu veľkých inštitucionálnych investorov,“ poznamenal Gross v rozhovore pre Bloomberg a vysvetlil, že „volatilita kryptomien je príliš vysoká pre inštitucionálne potreby.“

Gross verí, že väčšina inštitucionálnych investorov pociťuje „úľavu, že nevstúpili na tento trh“. To tiež naznačuje, že veľkí hráči sa tak skoro na blockchainové trhy nevrátia.

Medvedí trh podľa jeho názoru ukončil aj naratív, že bitcoin (BTC) by mohol byť formou digitálneho zlata alebo slúžiť ako poistka proti inflácii. Pre Grossa je „očividné, že nie“.

Bitcoin

Rok poklesu je za nami

Práve končiaci rok bol časom dramatických poklesov na trhu s kryptomenami. Počas tohto obdobia kurz bitcoinu klesol z približne 47 700 USD (v januári) na cenové úrovne pod 17 000 USD. Dnes stojí 1 BTC okolo 16 800 USD.

Ako sa darilo etheru (ETH) na tomto pozadí? Kryptomena Ethereum za rovnaké obdobie klesla z 3 700 USD na 1 200 USD.

Podľa CoinMarketCap celková trhová kapitalizácia kryptomien klesla z 2,2 bilióna dolárov na takmer 810 miliárd dolárov.

Dá sa však s Grossom plne súhlasiť? Nie tak celkom, pretože kryptomeny sú už v mnohých inštitucionálnych peňaženkách a čoraz častejšie po nich siahajú aj veľké finančné inštitúcie. V októbri najstaršia americká banka BNY Mellon oznámila, že pre vybraných inštitucionálnych klientov pripravuje ponuku vkladov etherov a bitcoinov. Okrem toho francúzska banka Société Générale získala regulačný súhlas stať sa poskytovateľom služieb digitálneho obsahu.

Robin Vince, generálny riaditeľ BNY Mellon, poznamenal, že „dopyt zákazníkov“ bol „bodom obratu“, niečo, čo prinútilo banku k rozhodnutiu spustiť svoje služby v oblasti kryptomien.

Podľa nedávnej správy JPMorgan Chase takmer 43 miliónov Američanov, teda 13 % populácie, vlastnilo digitálne aktíva aspoň raz v živote. Toto číslo sa od roku 2020 dramaticky zvýšilo.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár