Krajiny G20 chcú vytvoriť spoločný regulačný rámec pre kryptomeny

Popularita kryptomien, ktorá sa rozšírila prakticky po celom svete, priťahuje čoraz väčší záujem vládnych inštitúcií. V dôsledku toho sa o digitálnych aktívach čoraz častejšie diskutuje aj na zasadnutiach skupiny G20, pravidelných stretnutiach ministrov financií a centrálnych bankárov. Zástupkyňa Indie, ktorá v súčasnosti predsedá tejto skupine - Nirmala Sitharaman - trvá na tom, aby všetky ekonomiky sveta prijali rovnaké pravidlá pre kryptomeny.

od Simona

Newsletter news

Je možná globálna politika v oblasti kryptomien?

Skupina G20 je organizácia zložená z 19 krajín a Európskej únie. Každý rok sa mení predseda fóra a súčasné funkčné obdobie patrí indickej ministerke financií Nirmale Sitharaman. Nedávno vystúpila za okrúhlym stolom, ktorý zorganizovala Americko-indická obchodná rada. Vtedy sa podelila o myšlienku zaviesť spoločný právny rámec na podporu všetkých krajín pri krotení rizík spojených s investíciami do digitálnych aktív.

S odvolaním sa na početné pády hráčov na trhu s kryptomenami v minulom roku, s osobitným dôrazom na neúspech burzy FTX, Sitharamanová uviedla, že ak budú mať rôzne krajiny pre tento sektor rôzne právne reformy, nevyriešia sa riziká tejto triedy aktív. Podľa jej názoru by všetky jurisdikcie mali viesť spoločné, koordinované úsilie o reguláciu kryptomien:

„Kryptomeny sú veľmi dôležitou súčasťou diskusie počas predsedníctva #G20India, vzhľadom na to, že vo svete kryptomien je toľko zákutí a prevratov. Snažíme sa vytvoriť spoločný rámec pre všetky krajiny na riešenie tejto otázky,“ vysvetľuje indická ministerka financií.

Kryptomeny

Okrem toho tiež uviedla, že cieľom krajín G20 je zjednotiť svetové ekonomiky s cieľom spoločne riešiť zadlženosť a hyperinfláciu malých ekonomík, ako sú Srí Lanka a Ghana.

„India má vďaka členstvu v skupine G20 príležitosť spojiť všetky krajiny s cieľom riešiť problém zadlženosti v krajinách so strednými a nízkymi príjmami. Multilaterálne inštitúcie prichádzajú s riešeniami pre zadlžené krajiny v priebehu troch až piatich rokov,“ vysvetľuje Sitharamanová.

Aké sú dôsledky uvedených skutočností? Krajiny G20 majú približne sedem mesiacov na uskutočnenie spoločných reforiem na trhu s kryptomenami, keďže predsedníctvo Indie v štruktúrach G20 sa končí 30. novembra 2023.

G20 a kryptomeny

Zdá sa, že skupina zložená z ministrov financií a centrálnych bankárov sa k digitálnym aktívam stavia veľmi rezervovane. V roku 2019 jej členovia požiadali Radu pre finančnú stabilitu (FSB) a organizácie stanovujúce globálne ekonomické štandardy, aby monitorovali riziká spojené s kryptomenovými aktívami. V tom istom roku sa tiež pýtali, či sú stablecoinybezpečnou triedou aktív a či neohrozujú otázku menovej suverenity.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár