Krajiny BRICS budú rokovať o podrobnostiach svojej spoločnej meny, ktorá by mohla ohroziť dolár

Krajiny BRICS budú na nadchádzajúcom samite svojich lídrov diskutovať o podobe potenciálnej spoločnej meny.

od Martin Tkáč

Mena krajín BRICS

O pláne vydať spoločnú menu krajín skupiny BRICS sa oficiálne hovorí už niekoľko týždňov. Konkurovala by americkému doláru. Je známe, že politici majú o tomto projekte diskutovať na nadchádzajúcom samite, ktorý bude hostiť Južná Afrika. Podujatie sa uskutoční 22. augusta v Johannesburgu.

Juhoafrická ministerka medzinárodných vzťahov Naledi Pandorová o tom hovorila v utorok v rozhovore, ktorý poskytla agentúre Bloomberg. Zdôraznila, že „ide o otázku, o ktorej musíme diskutovať správnym spôsobom“. V jej slovách však bolo počuť aj náznak skepticizmu.

„Nemyslím si, že by sme mali vždy predpokladať, že táto myšlienka bude fungovať, pretože ekonomika je veľmi zložitá a treba brať do úvahy všetky krajiny, najmä tie, ktoré sú v situácii nízkeho rastu, keď sa dostávajú z krízy,“ povedala.

Vojna o peniaze

Krajiny BRICS sú Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Do skupiny sa chcú pripojiť ďalšie krajiny vrátane Saudskej Arábie a Iránu. Všetky zintenzívňujú svoje úsilie o dedolarizáciu a očakáva sa, že im v tom pomôže spoločná mena.

Pandorová položila agentúre Bloomberg rečnícku otázku:

„Prečo nemôžeme obchodovať s vlastnými menami? Prečo sme povinní obchodovať prostredníctvom dolára?“

Upozornila tiež, že „Južná Afrika má menu, s ktorou sa obchoduje na medzinárodnej úrovni. Máme však veľký dlh v dolároch, takže k tejto diskusii musíme pristupovať zodpovedne“.

dolár

Mnohí očakávajú, že spoločná mena BRICS oslabí dominanciu amerického dolára. Nie je ťažké stretnúť sa s názormi, že ak by krajiny tejto skupiny používali spoločnú menu v medzinárodnom obchode, ľahko by zasiahli do hegemónie USA. Tá je totiž založená na tom, že USD je hlavnou svetovou zúčtovacou menou a okrem iného sa zaň nakupuje aj ropa. To zasa umožňuje FEDu takmer nepretržite tlačiť nové petrodoláre. Ak by však dopyt po nich klesol – práve v dôsledku menovej emisie BRICS – znamenalo by to pre USA obrovské problémy. Najmä teraz, keď tejto superveľmoci hrozí bankrot.

Na druhej strane, procesy, ako je zmena hlavnej medzinárodnej meny, trvajú mnoho rokov. Dolár preto v krátkom čase nestratí svoj význam. O niekoľko rokov však už možno budeme žiť v inom svete ako dnes.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár