Vstup Saudskej Arábie do BRICS urýchli dedolarizáciu

Profesor Ashok Swain z Katedry mierových a konfliktných štúdií na Univerzite v Uppsale tvrdí, že vstup Saudskej Arábie do hospodárskeho bloku BRICS „urýchli bilaterálny obchod uskutočňovaný s použitím jenu ako obchodnej meny“. V praxi by to znamenalo urýchlenie dedolarizácie a ďalšie oslabenie amerického dolára.

od Simona

Vstup Saudskej Arábie do BRICS by mohol zvýšiť používanie čínskeho jüanu

Ashok Swain, profesor na Uppsalskej univerzite vo Švédsku, pre Al-Monitor povedal, že vstup Saudskej Arábie do ekonomického bloku BRICS urýchli používanie čínskeho jüanu ako obchodnej meny:

„Je nepochybné, že vstup Saudskej Arábie do skupiny krajín BRICS, v ktorej dominuje Čína, urýchli bilaterálny obchod uskutočňovaný s použitím jüanu ako obchodnej meny.“

Hoci Saudská Arábia ešte nie je členom skupiny BRICS, už vyjadrila oficiálny záujem o vstup do tejto organizácie. Minulý mesiac ruský prezident Vladimir Putin a saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman Al Saud diskutovali o možnej spolupráci medzi Saudskou Arábiou a skupinou BRICS.

dolár

Ropa za jüan

Dôležité rokovania prebiehajú aj v pozadí. Saudská Arábia rokuje s Pekingom o predaji časti svojej ropy Číne za jüany. Treba však spomenúť, že takéto rozhovory prebiehajú už šesť rokov. Doteraz ich v zákulisí pravdepodobne blokovali USA. Teraz sa však zintenzívnili a nemožno vylúčiť, že nás tento rok čaká prelom.

Profesor z Uppsaly poznamenal, že obchodovanie s ropou pomocou petrolejky by bolo pre Čínu „obrovským krokom“ a „výrazným zhoršením pozície dolára“. Bolo by totiž zrejmé, že by sa tým výrazne oslabila dominancia amerického dolára na svetovom trhu s ropou.

Dedolarizácia navyše prebieha pred našimi očami. Čoraz viac krajín prestáva používať americký dolár na vyrovnávanie medzinárodných transakcií. V Rusku získava na význame jüan. V súčasnosti je najpoužívanejšou menou na cezhraničné zúčtovanie aj v samotnej Číne.

Skupina BRICS tiež pracuje na vytvorení novej meny, ktorá by znížila závislosť jej členských krajín od amerického dolára. Nie je vylúčené, že by táto mohla mať podobu CBDC.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár